Türkiye'nin OECD onayı ile ilgili İsrail iddiası

İsrail gazetesine göre, Türkiye Amerika bastırınca, bekleyen yardım konvoyuna izin sözü aldı, OECD vizesi verdi

Türkiye'nin OECD onayı ile ilgili İsrail iddiası

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Türkiye, İsrail'in yirmi yıldır üye olmak için çabaladığı Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütüne (OECD) girişine, tüm veto çağrılarına rağmen, onay verdi.

Türkiye'deki bir çok kişinin ve Filistinliler ile Araplar'ın hayal kırıklığı yaşamasına neden olan bu onayın ardında uzun süredir devam eden bazı pazarlıklar olduğu iddia edildi.
İsrail gazetesi Yedioth Ahronot, Türkiye İsrail’in OECD’ye girişine "evet" dediğini, ancak bu onayın "Türkiye’nin bir jesti ve perde arkasında ABD’nin baskıları" sonucu hayata geçirildiğini iddia etti.

OECD kurallarına göre bir üye ülke bile hayır oyu verse adayın üyeliği düşüyor. Gazetenin iddiasına göre, süreç boyunca İsrail Türklerin karşılığında bir şey isteyeceği endişesiyle, Türk tarafıyla iletişim kurmaktan kaçındı.

Öte yandan ABD, Ankara’nın desteğini istediği zaman da bir dizi taleple karşı karşıya kaldı. Bunlardan bir tanesi Türkiye’nin Gazze’ye bağışladığı ve aylardır Ashdod limanında bekleyen yardım konvoylarının girişine izin verilmesi oldu.

YARDIM KONVOYLARI

ABD bu durumu İsraillilere iletti ancak İsrail’den sadece “bakarız” cevabını alabildi. Öte yandan Filistinliler ve Arap ülkelerinin temsilcileri de Türkiye’nin girişime karşı çıkması için baskılarını artırdı. Bu baskının farkında olan İsrail, OECD üyesi bir çok ülkenin delegeleriyle bağlantı kurarak “eğer Türkiye hayır derse İsrail’in bunu hoş karşılamayacağını” Ankara'ya iletmelerini istedi. Sonuçta Türkiye İsrail’in lehine oy kullandı.

Gazeteye göre, oylamadan hemen önce Türkiye’den gelen mesajlarda, Gazze’ye yardım konvoylarının transferinin yeniden gözden geçirilmesi istendi. Böylece Arap dünyasından gelen eleştirilere karşı Ankara’nın elinde bir koz olacaktı. Yedioth Ahronot, Türkiye'nin, İsrail'in yardımların Gazze’ye girişine izin vermesi durumunda, hükümetin de Gazze’ye gidecek İHH protesto gemisini önleyebileceğini Tel Aviv'e bildirdiğini de iddia etti.

ERDOĞAN ÜÇ ŞERHLE ONAYLAMIŞ

Öte yandan, Başbakan Tayyip Erdoğan, veto için lobi yapan İngiltere'deki Müslümanların en büyük çatı örgütü İslam İnsan Hakları Komisyonu (IHRC) yöneticilerine, Türkiye'nin İsrail'in OECD üyeliğine şerhli onay verdiğini söylemişti.

Erdoğan IHRC heyetini kabulunde "OECD, İsrail'in üyeliğini onayladı. Ancak biz bu üyeliğe üç şerh koyduk" dedi. Türkiye'nin OECD'ye, "OECD'nin Ortadoğu'ya yönelmesini bölge barışının güçlenmesi adına destekliyoruz. İsrail'i de bu kapsamda değerlendiriyoruz. Ancak İsrail'le ilgili çekincelerimiz var" dediğini söyleyen Erdoğan, Türkiye'nin üç şerhini şöyle anlattı:

1. İsrail'in 1967 sonrası işgal ettiği topraklarda yaptığı yatırımlar, o toprakların İsrail'e ait olduğu anlamına gelmeyecek.

2. OECD'ye üye ülkeler demokrasi ve insan haklarını korumakla yükümlü. İsrail'in OECD üyesi olması halinde buna uyması gerekecektir.

3. İsrail, OECD üyesi olması halinde Gazze'ye yönelik ablukasını kaldırmak zorundadır.
İsrail'in OECD üyeliğinin 27-28 Mayıs'taki zirveyle açıklanması bekleniyor. Türkiye, İsrail'in yaklaşık 20 yıldır elde etmek istediği OECD üyeliğiyle ilgili 2004'te olumsuz görüş bildirmiş, o tarihte üyelik gerçekleşmemişti.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 11:39
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Y
Hasan Y - 11 yıl Önce

Ne oldu bizim atip tutan muslumanlara? Yine Israil'e boyun egdiler.

mert
mert - 11 yıl Önce

evet one mute demenin tam zamanı idi ama kamera karşısında demek kolay birde kapalı kapılar ardında deyinde görelin ne kadar samimisiniz...

banner39