banner15

'Türkiye'nin Tekin olmayan yüzü'

Independent gazetesi, Ogün Samast'ın Emniyette çekilen görüntülerini 'Türkiye’nin tekin olmayan yüzü' olarak değerlendirdi.

'Türkiye'nin Tekin olmayan yüzü'

Hrant Dink’in katil zanlısı Ogün Samast’ın polislerle birlikte çekilen görüntülerinin yayınlanması yabancı basında da yankı buldu. Independent gazetesi, görüntüleri, “Türkiye’nin tekin olmayan yüzü” şeklinde değerlendirdi.

Peter Popham imzalı haberde, Hrant Dink’in cenazesinde kalabalık grupların “Hepimiz Ermeniyiz” sloganları atmasından iki hafta sonra “Türkiye’nin yeni ve tekin olmayan yüzünü gösterdiği” yorumu yaptı.

Türkiye’deki gazete ve televizyonlarının Dink’in katıl zanlısını Türk bayrağının önünde ve polislerin yanında gururla poz verirken gösteren görüntüleri yayınladığı belirtilen haberde, görüntünün fonunda Atatürk’ün “Vatan toprağı kutsaldır ve kaderine teslim edilemez” sözleri bulunduğu vurgulandı.

“ŞOKA VE ŞAŞKINLIĞA NEDEN OLDU”

Söz konusu görüntülerin şoka ve şaşkınlığa neden olduğu kaydedilen haberde, yorumcuların da görüntüleri bu yıl hem Parlamento hem de Cumhurbaşkanlığı seçimi yaşayacak Türkiye’de aşırı milliyetçiliğin yükselişinin bir başka işareti olarak gördüğü ifade edildi.

Gazeteci Dink’in Türkleri soykırımla yüzleşmeleri gerektiğini söylediği belirtilen haberde ancak aynı Dink’in Fransa’da Ermeni soykırımı iddialarının inkarını suç sayan tasarının yasalaşması halinde Fransa’ya giderek bu yasayı ilk olarak kendisinin deleceğini söylediği de hatırlatıldı.

Haberde Dink’in, Ermeniler için “kanlarını Türk nefretinden temizlemesi gerektiğini” yazdığını ancak bu sözlerin milliyetçi internet sitelerinde “Türk kanı kirli” olarak kullanıldığı ifade edildi.
Independent gazetesi, görüntülerin ardından polisin araştırmasının sürdüğünü de vurguladı.

ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35