banner15

Türkiye'nin 'teslim olmasını' istiyorlar

Le Figaro Brüksel'in Türkiye'ye, teslim olmayı kabul ettirmeye" çalıştığını yazdı.

Türkiye'nin 'teslim olmasını' istiyorlar

Fransız Le Figaro gazetesi, Kıbrıs Türklerinin Annan planını kabul etmesine rağmen, Brüksel'in Türkiye'ye, ”Kıbrıslılara(Rumlara) limanlarını açarak, 'aşağılayıcı' bir biçimde teslim olmayı kabul ettirmeye” çalıştığını yazdı.

Gazetede Alexandre Adler imzasıyla yayımlanan "Haksız Yere Cezalandırılan Türkiye ve Suriye" başlıklı yazıda, AB'de "Türkiye'ye karşı iki yüzlü hareketlerden" ve "Türkiye'nin aylardır hırpalanmasından" söz edildi. Yazıda, Kıbrıs konusunda Türkiye'ye baskı uygulanması eleştirilirken, "Kıbrıs Türk kesimi, Kofi Annan'ın birleşme planını çoğunlukla kabul etmiş olmasına rağmen, Brüksel, Türkiye'ye, Kıbrıslılara limanlarını açarak 'aşağılayıcı' bir biçimde teslim olmayı kabul ettirmeye çalışıyor" denildi.

Avrupa'nın, terör örgütü PKK saldırılarının yaşandığı bir sırada Türkiye'ye Kürt meselesine çözüm getirmesi yönünde baskı uygulamasının da eleştirildiği yazıda, "Türkiye'nin Ermeni ve Türk tarihçilerinin (sözde soykırım) konuyu incelemesine şartsız yaklaştığı esnada Avrupa Parlamentosunun Ermeni dosyasını açma kararı ayrı bir kışkırtmadır ve Türk kamuoyu ile Türk hükümetini Avrupa Birliğinden vazgeçirmenin bir yoludur” görüşü dile getirildi. Türkiye ile birlikte Suriye'ye yönelik tutumun da irdelendiği yazı, şu ifadelerle son buluyor:
 "Acaba AB'ye yönelen Türkiye'nin dışlanmasının, yaşanan Orta Doğu krizinde ne sorunlar doğuracağını ölçüyor muyuz? Burada bahsi olan Amerikalıların tek yanlı tutumları değil, Avrupalıların küçük hesaplarıdır. Yine de sahnenin çökmesini önlemek adına Türklerle ve ılımlı Suriyelilerle gerçek uzlaşmaya varılabilir. Bunun için çok geç değil.”

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48