banner15

Türkiye'ye büyük petrol müjdesi !

TPAO, Türkiye, Cumhuriyeti'nin 100. yılında artık petrol ithal etmeyeceğini duyurdu.

Türkiye'ye büyük petrol müjdesi !


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye yaklaşık 14 yıl sonra artık dışarıdan petrol alan ülke olmayacak. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yılı olan 2023 yılında petrol ithal eden bir ülke olmaktan çıkacağını söyledi.

Bir dizi incelemede bulunmak için Adıyaman'a gelen TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal, Şambayat Kuyusu'nda incelemelerde bulundu. Zaman zaman gelip üretim tesislerini gezdiğini belirten Uysal, Türkiye'deki bütün sahaları bildiğini ifade etti. Adıyaman'a sürekli geldiğini söyleyen Uysal, 1980'de 15 bin varil petrol çıkarttıklarını belirterek, Adıyaman'da petrolün bulunmasıyla TPAO'nun tarihi rekoru kırdıklarını kaydetti.

Adıyaman'ın 2008 yılında 7 bin, bu yıl ise 10 bin varil petrol çıkarttığını söyleyen Uysal, bu yüzden Adıyaman'ın kendisinin yanında ayrı bir yeri olduğunu ifade etti. TPAO'nun son yıllarda çok büyük projelere imza attığını vurgulayan Uysal, Türkiye'nin en karlı kuruluşunun TPAO olduğunu belirtti. Çalışmaların yoğun bir şekilde sürdüğünü söyleyen Uysal, artan üretimleri ile birlikte karın da arttığını dile getirdi.

Ayrıca, Karadeniz'de çok ciddi yatırımları olduğuna dikkat çeken Uysal, "Karadeniz'de 4 milyar dolara ulaşan bir yatırımımız var. Bir sondaj çalışmamız var. Sondaj gemisi ile anlaşmamızı yaptık. Sondaj Gemimiz 2010'un Ocak ayında boğazlardan geçecek. Bununla birlikte Karadeniz'de sondaj çalışmalarımız başlayacak. dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2009, 18:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
macid mağribi
macid mağribi - 10 yıl Önce

bir asır bekledikten sonra bu topraklarda petrol çıkmaya başlaması ve kıtalarası petrol hattı döşeme yarışı iki şeyin habercisi:
1) dünya ısnmıyor aksine soğuyor
2) petrol milli tasarrufumuz olmaktan çıkmış uluslarüstü sermaye tarafından ele geçirilmiştir.
Üzerine bir bardak soğuk su iyi gelir.

banner39

banner36

banner37

banner35