banner39

Türkiye’ye kaçan tarihçi öldü

Hayatını uluslararası alanda saygın pek çok üniversitede Osmanlı tarihi anlatmaya adayan Shaw’un yaşamını yitirdiği bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Türkiye’ye kaçan tarihçi öldü

Türkiye’ye kaçan dünyaca ünlü tarihçi Stanford Shaw, tedavi gördüğü Hacettepe Üniversitesi Beyin Cerrahi Yoğun bakım ünitesinde hayata gözlerini yumdu.

Bilkent Üniversitesi’nde uzun yıllar Osmanlı Tarihi dersleri veren, Türkiye Bilimler Akademisi tarafından Türk tarihine katkılarından dolayı şeref madalyasıyla ödüllendirilen Prof. Dr. Stanford Shaw bir süredir Hacettepe Üniversitesi’nde tedavi görmekteydi.

YAZICIOĞLU: “TÜRK MİLLETİ KENDİSİNE MİNNETTARDIR”

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu da Shaw’un vefatı üzerine bir başsağlığı mesajı yayınladı. Mesajında, Shaw için “Türk milleti kendisine minnettardır” diyen Yazıcıoğlu, “1977’de Ermesi soykırımı bir yalandır dediği içir Ermeniler Prof. Dr. Shaw’un evini kundakladılar ve tehditler almaya başladı. Kendisine minnettarız. Her yerde tarihe yalan katılırken tarih gerçekleri açıklayanları unutmaz” dedi.

STANFORD SHAW

Stanford Shaw, 5 Mayıs 1930 tarihinde İngiltere ve Rusya’dan gelen Belle ve Albert Shaw’un oğulları olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı Minnesota Eyaleti’nde dünyaya geldi.

1933 yılında aile ile birlikte California’ya taşınan Shaw, anne ve babasının boşanması nedeniyle annesiyle birlikte İkinci Dünya Savaşı döneminde Ohio’ya gitti.

Irving Jaffey’le evlenmesinin ardından tekrar doğduğu yer olan Minnesota, St. Paul’e dönen Shaw burada Mekanik Sanatlar Okuluna gitti ve 500 öğrencinin kabul edildiği okuldan mezun olabilen 5 kişi arasına girdi.

Daha sonra Stanford Üniversitesi’ne kabul edilen Shaw, burada İngiltere ve Yakın Doğu alanlarında çalıştı. Bu sırada Orta Doğu’ya ilgi duymaya başlayan Stanford Shaw, Türkçe, Arapça ve Farça öğrenmeye başladı.

BERNARD LEWİS İLE ÇALIŞTI

Mezun olmasının ardından İngiltere’ye giderek Londra Üniversitesi’nde Bernard Lewis ve Paul Wittek gibi dünyaca ünlü tarihçilerle çalışan Shaw, Mısır’a giderek burada Osmanlı İmparatorluğu hakkında çalışmalar yürüttü.

1956-1957 yıllarında İstanbul Üniversitesi’nde Ömer Lütfi Barkan, Mükremin Halil Yinanç, Halil Sahillioğlu ve Zeki Velidi Togan gibi profesörlerle çalışan Shaw, Harvard Üniversitesi ve California Los Angeles Üniversitesi gibi okullarda Türk tarihi dersleri verdi.

ERMENİ İDDİALARINA KARŞI ÇIKTI EVİ BOMBALANDI

Ermeni soykırımı iddialarına karşı çıkan Musevi asıllı Shaw, bu görüşlerinden ötürü California’da Ermenilerin hedefi haline geldi. 1977 Ermeni soykırımı iddialarına karşı çıkan Stanford Shaw’un Amerika’daki evi bombalandı.

Daha sonra Ezel Kural Shaw ile hayatını birleştiren Stanford Shaw, yıllardır Bilkent Üniversitesi’nde Osmanlı Tarihi, Büyük Savaş’ta Osmanlı İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu’nun Çağdaşlaşması gibi dersler veriyordu.

Çok sayıda uluslararası ödül alan Shaw’a aynı zamanda Liyakat Madalyası verilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?