banner15

Türkiye'ye Yahudi desteği iddiası

Amerik'da Sözde Ermeni Soykırımı yasa tasarısının görüşüldüğü bu günlerde Yahudi lobisinden Türkiye'ye destek geleceği belirtildi.

Türkiye'ye Yahudi desteği iddiası

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün bugün başlayacak Washington temaslarında, Irak, PKK, Kerkük ve İran konularıyla birlikte, ABD Temsilciler Meclisi gündemindeki Ermeni Soykırımı Tasarısı da geniş yer tutacak.

Gül, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley, mevkidaşı Condoleezza Rice ve Kongre üyelerine, soykırım tasarısının kabulünün Türkiye'de infial yaratarak ikili ilişkileri zedeleyeceğini anlatacak.

Kongre'de etkin lobi yapan Yahudi dernekleri ise, Gül'ün ziyareti öncesinde, Soykırım Tasarısı'na karşı çıkacaklarının işaretini verdiler.

Washington'da etkin üç ayrı Yahudi derneğinin yetkilileri, Milliyet'e yaptıkları değerlendirmelerde, tasarıya muhalefetlerini, soykırım tezine ilişkin bir tavırla değil; bu tasarının kabulü halinde, "başta İncirlik Üssü'nün Irak bağlantılı kullanımı olmak üzere, Türkiye ile ABD arasındaki işbirliğinin aksayacak olması" ile gerekçelendirdiler.

Ermenilerin 1915-1923 döneminde soykırıma uğradığının ABD tarafından resmen kabulünü öngören tasarı, Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda oylanırsa, kabul edilme şansı yüksek. Bu izlenimi paylaşan Yahudi dernekleri de, çabalarını, "tasarının, Genel Kurul'a gelmemesi" üzerinde yoğunlaştıracaklar.

Tasarıyı Genel Kurul'da oylatıp oylatmamak, soykırım tezine sahip çıktığı bilinen Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin elinde.

Pelosi üzerindeki nüfuzlarının "sınırlı" olması, Yahudi derneklerini, çabalarını Rahm Emanuel üzerinde yoğunlaştırmaya yöneltiyor.

2006'da Demokratik Parti'ye zafer getiren seçim stratejisinin başmimarı ve halen Temsilciler Meclisi'nde en yetkili dördüncü Demokrat olan Emanuel, Yahudi derneklerinden gelecek "telkine en açık en etkin isim." Yahudi derneklerinden bir yöneticiye göre, "Emanuel, tasarıyı durdurmanın önemine inanırsa Pelosi'ye sözünü dinletir."

Tasarı, ilk önemli sınavını Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nde verecek.
Komite'nin yeni başkanı Tom Lantos, ABD Kongresi'nin Yahudi Holocaust'ını yaşamış tek üyesi. Lantos, uzun yıllar Ermeni tasarılarına muhalefet etmiş, ancak Eylül 2005'te, "Türkiye'nin ABD'nin çıkarlarını görmezden geldiğini" savunarak "evet" oyu vermişti.
Lantos'un yakın çevresi, 79 yaşındaki siyasetçinin, bu kez, "Tasarının komitede görüşülmesini engellemem, ama 'hayır' oyu vereceğim" dediğini aktarıyor.

(Milliyet)

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35