banner15

Türkiye'yi AB'ye şikayet edeceğiz

Kıbrıs Rum yönetimi, Türkiye'nin, Ada'nın kıyı bölgelerindeki olası petrol aramalarına yönelik açıklamarını rapor edeceğini bildirdi.

Türkiye'yi AB'ye şikayet edeceğiz

Kıbrıs Rum yönetimi sözcüsü Hristodulos Pasardis, Güney Kıbrıs'ın, Türkiye'nin, Ada'nın kıyı bölgelerindeki olası petrol ve doğalgaz rezervlerinin araştırılmasıyla ilgili olarak Rum yönetimine yönelik açıklamasını, Birleşmiş Milletler (BM) ile Avrupa Birliği'ne (AB) rapor edeceklerini söyledi.

Hristodulos Pasardis, Rum bakanlar kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, “Biz, planladığımız gibi ilerliyoruz” dedi. Rum sözcü, Türkiye'nin tutumuyla ilgili olarak BM ve AB'ye verecekleri raporu, gün içinde sunacaklarını kaydetti.

Türkiye'nin tutumunu “kışkırtıcı” olarak niteleyen sözcü, Türkiye'nin tavrıyla ilgili bir soru üzerine, “Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın kışkırtıcı açıklamasına yönelik dünkü tepkimize ekleyecek başka birşeyimiz yok” dedi.

AA

Pasardis, “Ne Türkiye'nin ne de 'yasadışı rejimin' (KKTC) hiçbir söz hakkı olmadığı ve yalnızca yasal 'Kıbrıs Cumhuriyeti'ni ilgilendiren böyle bir konuyu kamuoyunda tartışma içine girmeyeceğiz” diye konuştu.

Kabine toplantısında olası petrol ve doğalgaz rezervlerinin araştırılması konusunun gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine Pasardis, konu hakkında bilgilendirme ve görüş alışverişi yapıldığını söyledi. Rum sözcü, bu konuya ekleyecek başka birşeyi olmadığını bildirdi.

Rum yönetiminin Lübnan ve Mısır ile olduğu gibi Suriye ile de benzeri bir anlaşma imzalayıp imzalamayacağı sorulması üzerine de Pasardis, bu soruya verecek yanıtı olmadığını kaydetti.

Pasardis, dün yaptığı yazılı açıklamada, Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan petrol konusunda yapılan açıklamaların, “Güney Kıbrıs, Lübnan ve Mısır için çirkin bir tehdit olduğunu” savunarak, “Türkiye'nin, 'Kıbrıs Cumhuriyeti' sınırları içindeki ekonomik bölgede bulunan petrol ve doğalgaz kaynaklarıyla ilgili olarak ileri sürdüğü hakların ve çıkarların uluslararası yasa ve kurala uymadığını” ileri sürmüştü.

Pasardis, “yasadışı” olarak nitelediği KKTC yönetiminin, Kıbrıs Rum hükümetinin karar verebileceği herhangi bir konuda söz sahibi olamayacağını iddia etmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35