banner39

Türkiye'yi etnik açılımlara ABD teşvik etmiş

ABD, Türkiye'deki "etnik ve dini azınlıklara" yönelik açılımlar konusunda hükümeti 'teşvik' etmiş

Arşiv 30.09.2009, 12:59 01.10.2009, 07:43
Türkiye'yi etnik açılımlara ABD teşvik etmiş

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD, hükümeti 'etnik Kürt ve diğer azınlık toplumların meselelerini çözümlemek için somut adımlar atması yolunda teşvik ettiği'ni açıkladı.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, mayıs ayında açıklanan 'Özgürlük ve Demokrasi Raporları'nın Türkçe'sini resmi internet sitesinde yayımladı.

"Türkiye demokratik ve hukukun üstünlüğüne dayanan reform sürecine devam etmelidir" denilen raporda, ABD hükümetinin " insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne daha fazla değer veren, daha demokratik bir hükümeti teşvik etmek ve daha bağımsız ve tarafsız adliye de dahil demokratik, şeffaf ve sorumlu devlet kurumlarına olanak yaratacak anayasal değişiklikleri içeren yasal reformları desteklemeyi" hedeflediği belirtildi.

Raporda açılımlarla ilgili şu ifadelere yer verildi:

"ABD, hükümeti, halk arasında Türkçe dışı dillerin konuşulmasına uygulanan kısıtlamaları azaltmağa devam etmesi; 1915 katliamları gibi tartışmalı konularda fikir bildirenlerin ifade özgürlüğünü artırması; din özgürlüğünü koruması ve Yunan Ortodoks Ruhban Okulu gibi gayrımüslim dini kurumların serbest çalışmalarına izin vermesi; etnik Kürt ve diğer azınlık toplumların meselelerini çözümlemek için somut adımlar atması yolunda teşvik etmektedir."

Raporun 'Politika ve İnsan Haklarının Durumu' başlıklı bölümünde Türkiye'de "güvenlik kuvvetleri tarafından işkence, yasadışı adam öldürme ve taciz alanlarında ciddi sorunlar" bulunduğu ifade edildi.

ABD hükümetinin STK'lara ve dini liderlere sunulan ziyaretçi programları ile açılımları teşvik ettiği kaydedilen raporda, "yargıya baskı" konusunda ise şu görüşlere yer verildi.

"Seçilmiş hükümette ve devlet bürokrasisindeki bazı görevlilerin zaman zaman adliyenin bağımsızlığını kısıtlamaya çalıştıklarına dair raporlar bulunmaktadır. Yargıç ve savcıların aşırı derecede yakın ilişki içerisinde olmaları adil yargılanma hakkını engellemeye devam etmektedir.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?