banner39

Türkiye'yi geren rapor açıklandı

Milli Müsteşarı Emre Taner'in yaptığı açıklamalara neden olduğu iddia edilen Kuzey Irak ve PKK raporu basına sızdı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Türkiye'yi geren rapor açıklandı

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Emre Taner'in MİT'in 80'inci yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamanın perde arkası aralanıyor. Taner'in “ulus devlete yönelik tehdit” uyarısı içeren sözleri zamanlama açısından büyük yankı uyandırırken, MİT'in 2006 yılında hazırladığı Irak, Kerkük ve PKK konulu raporunun bu açıklamada etkili olduğu belirtildi.

Türkiye'ye yönelik olası risklere dikkat çekilen raporun, özet halinde Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık'a da gönderildiği bildirildi. Raporun satır başları özetle şöyle:

PKK:

Bölücü terör örgütü, Kuzey Irak'taki yapılandırmasını sürdürüyor. Mahmur Kampı'ndan örgüte eleman kazandırılıyor. Örgüt yöneticileri Murat Karayılan, Cemil Bayık başta olmak üzere diğer yöneticiler Kuzey Irak'ta rahat bir şekilde dolaşabiliyor. PKK, Kandil Dağı başta olmak üzere çevre köyleri üs olarak kullanıyor. Örgüt hâlâ bazı yerel güçler tarafından lojistik açıdan destekleniyor.

PKK’NIN HEDEFİ:

Sözde ateşkes kararı alan PKK, 2007 yılı ile başlayan süreçte ulusal devleti hedef alan girişimlerini artıracak. Örgüt radyo başta olmak üzere tüm imkanları kullanmak için yoğun çaba harcıyor. AB merkezli bazı kuruluşlar PKK'ya bu konuda destek sağlıyor.

AÇIK PROPAGANDA:

Irak yönetimi ve yerel güçler terör örgütünün hareketlerinin kısıtlanmasına yönelik etkin bir adım atmadı. PKK'ya bağlı sivil kuruluşlar Kuzey Irak'ta etkin bir şekilde örgüt propagandası yürütüyor.

AĞIR SİLAHLARI VAR:

Terör örgütü ülkedeki yönetim boşluğundan istifade ederek, savaş sonrasında özellikle ağır silah alımına büyük önem verdi.

TÜRKİYE OYALANIYOR:

ABD ve Irak, PKK ile mücadele konusunda yeterli adımları atmıyor ve Türkiye'yi oyalıyor. Irak yönetimin söz vermesine karşılık, gerekli ve yeterli sınır güvenliği sağlanamadı. Savaş sonrası yaşanan gelişmeler Irak’ı federal bir yapıya götürüyor. Bu konuda en yoğun ilerleme Kürtler ve Şiiler tarafından sağlanmış durumda.

KERKÜK:

Şehir, 2003 haziran ayından bu yana yoğun bir göçe maruz kaldı. Nüfusa kayıtlı olmayan binlerce peşmerge bölgeye yerleştirildi.

REFERANDUM:

Kerkük'ün demografik yapısı tamamiyle değişmiş durumda. Yerel güçlerin Kerkük'ü Kürt şehri olarak tanımlaması sorunun çözümünün önündeki en büyük engel. 2007 sonunda yapılacak referandum ertelenmeli.

TÜRKMENLER:

200 bin Türkmen, Kerkük ve Telafer'den göç etmek zorunda kaldı. Türkmenlere yönelik fişleme işlemi sürüyor.

PETROL YASASI:

Irak Bölgesel Yönetimi tarafından hazırlanan petrol yasası, Musul-Kerkük petrollerinin kullanımı konusunda yeni uygulamaları içeriyor. Bu yasa ile bölgesel yönetim petroller üzerinde denetim kurmayı hedefliyor.

TANER DÖNEMİ DİKKAT ÇEKİYOR

Güvenİlİr kaynaklardan elde edilen bilgiye Emre Taner, MİT Müsteşarı olduğu Haziran 2005 tarihinden bu yana MİT'i özellikle üç alanda güçlendirdi. Taner, teşkilatın dış istihbarat, terörle mücadele ve insan kaçakçılığı alanında güçlenmesini sağladı. MİT mensuplarının görevlerini daha iyi yapabilmesi için yeni programlar geliştirildi ve yabancı dil bilme oranı arttırıldı. Teşkilat ayrıca, kurum ve kuruluşların talepleri üzerine bürokratları bazı konularda bilgilendirdi. 2000 yılında Basın Müşavirliği'nin kurulması ile birlikte gazetecilere yönelik tanışma ve bilgilendirme toplantıları Taner döneminde de sürdü. Son olarak 23 Kasım 2006’da TBMM AB Uyum Komisyonu üyesi milletvekillerine, bizzat Emre Taner tarafından 3.5 saat süren uluslararası terör brifingi verildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?