banner15

'Türkiye'yi Komünizmden ABD Kurtardı'

Truman Kütüphanesi'nde yüksek okul öğrencilerine hitap eden ABD Savunma Bakanı Rumsfeld, 'II. Dünya Savaşı sonrası Türkiye ve Yunanistan'ı komünizmin eline düşmekten, ABD'nin o dönemde uyguladığı Truman Doktrini'nin kurtardığını' savundu.

'Türkiye'yi Komünizmden ABD Kurtardı'

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, II. Dünya Savaşı sonrasında Türkiye’yi komünizmin eline düşmekten Washington’un kurtardığını söyledi. II. Dünya Savaşı sonrası dönemin ABD Başkanı Harry Truman’ın anısına bir konuşma yapan Rumsfeld, Truman’ın adıyla anılan doktrin sayesinde Soğuk Savaş’ın başında Sovyet yayılmacılığına karşı başarıyla mücadele edildiğini söyledi. Missouri eyaletinin Independence kentinde, dönemin başkanı Harry Truman'ın adına kurulu kütüphanede konuşan Rumsfeld, örnek olarak, “Truman doktrini çerçevesinde Başkan Truman’ın Türkiye ve Yunanistan’ın yardımına koşma kararı, bu ülkelerin komünizmin eline düşmesinin önlenmesinde temel rol oynadı” dedi. Donald Rumsfeld, 50 yıl süren Soğuk Savaş’ta Sovyet blokuna karşı verilen mücadeleyle terörle savaş arasında da paralellikler kurdu. Rumsfeld, “O zaman da, şimdi de, zaman zaman askeri çatışmalara sahne olan uzun ve dayanıklılık gerektiren bir mücadele vardı. Düşmanı yenmek için ulusal gücümüzün bütün unsurlarını kullanmamız gerekti. Bunun sonucunda Soğuk Savaş’ı kazanmamız şans eseri olmadı, bu zaferimiz kaçınılmazdı” diye konuştu.
 
Sovyet yayılmacılığına karşı doktrin
 
Dönemin Başkanı Truman, II. Dünya Savaşı sonrası dönemde Sovyet yayılmacılığının önüne geçmek için kendi adıyla tanınan doktrini geliştirmişti. 'Sosyalist ayaklanmalara ve Sovyet tehdidine karşı hür devleti koruma' temeline dayalı doktrini ortaya koyan Truman, 12 mart 1947'de Kongre'ye sunduğu bir mesajda 'komünist baskılara direnen Yunanistan ve Türkiye'ye 400 milyon dolar yardım yapılabilmesi için ödenek istedi. ABD, 1947 yılında Sovyetler Birliği'nin Yunanistan ve Türkiye'de güçlenmesini önlemek amacıyla bu iki ülkeye para yardımında bulundu. Yunanistan'a 300 milyon, Türkiye'ye de 100 milyon dolarlık askeri yardım yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48