banner15

'Türkiye'yi sıkıntıya sokmayın'

Ermeni Patriği Mesrob II'den AB üyelerine, 'Türkiye'yi sıkıntıya sokmayın' mektubu

'Türkiye'yi sıkıntıya sokmayın'

Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II, AB ülkelerinin kral-kraliçelerine, devlet ve hükümet başkanlarıyla dışişleri bakanlarına, dün başlayan Avrupa Konseyi toplantısında Türkiye'ye destek vermeleri için birer mektup gönderdi. 
 
Mesrob, geçtiğimiz salı günü 23 AB liderine gönderdiği mektubunda Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesimini es geçti. Mutafyan, Avrupa liderlerine Birliğin sorumluluklarını hatırlatarak verilen sözlerin tutulmasını istedi. Patrik, mektubunda Atatürk'ün 1920'li yıllarda Türkiye'nin yönünü Batı'ya çevirdiğini belirtirken, "Bu noktada AB'nin, diğer yükümlülüklerini görmezden gelerek, Türkiye'yi çok taraflı koşulları gerçekleştirmeye zorlayarak, görüşme sürecini raydan çıkaracak kararlar almaması son derece önemlidir." ifadelerine yer verdi.

Ermeni Patriği II. Mesrob, 12 Aralık'ta AB üyelerinin krallarına, kraliçelerine, başkanlarına, başbakanlarına ve dışişleri bakanlarına Türkiye'nin AB'ye katılım sürecine ilişkin görüşlerini içeren bir mektup yazdı. Dün başlayan Avrupa Konseyi toplantısı öncesinde, Ermeni Ortodoks Cemaati'nin lideri olarak, bazı düşünce ve endişelerini iletmek istediğini belirten Mutafyan, AB liderlerinin Türkiye ile ilgili alacağı kararın geniş çaplı bir etkisi olacağını kaydetti. Türkiye-AB ilişkilerinde yaşanan şu andaki çıkmazın Türkiye'nin katılım sürecini ciddi şekilde riske attığını kaydeden Patrik, "Bu kritik dönemin sorumluluk duygusuyla ele alınması gerektiği düşüncesindeyim." dedi. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 1920'lerde Türkiye'nin yüzünü kararlı bir şekilde Batı'ya çevirdiğine işaret eden Patrik, Türk toplumu ile Batı arasında farklılıklar yerine ortak değerlerin vurgulanması gerektiğini söyledi. Mesrob Mutafyan, mektubunun sonunda AB'ye uyarılarda bulunarak "Birliğin, Türkiye'yi çok taraflı koşulları gerçekleştirmeye zorlayarak, görüşme sürecini raydan çıkaracak kararlar almaması" gerektiğini kaydetti.

Zaman

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48