banner39

'Türkiye'yi şimdiye kadar hep azınlık yönetti'

Başbakan Erdoğan Süddeutsche Zeitung Gazetesi’ne verdiği demeçte, AB süreci, Hrant Dink cinayeti, 301. madde, Orhan Pamuk ve de Cumhurbaşkanlığı seçimi konularında fikir beyan etti.

Arşiv 18.04.2007, 10:21 18.04.2007, 10:21
'Türkiye'yi şimdiye kadar hep azınlık yönetti'

 

Kadir Kon / Dünya Bülteni

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Almanya gezisinde Süddeutsche Zeitung Gazetesi’ne bir mülakat verdi. Erdoğan verdiği mülakatta AB süreci, Hrant Dink cinayeti, 301. madde, Orhan Pamuk ve de Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin sorulara cevaplar verdi.

Erdoğan AB sürecine ilişkin ve Merkel’in tutumuyla ilgili soruya cevabında; AB’ye tam üyelik için bir tarih belirlenmesinin, her iki taraf için de işleri kolalaştıracağını belirterek, hedeflenen tarihin 2013, 2014 vey 2015 olabileceğini ifade etti. Aynı şekilde Tarih belirlenmesinden sonra bir plan ve program yapılabileceğini söyledi.

Bundan başka Türkiye’nin, tam üyelik konusunda samimiyet ve ciddiet beklediğini de sözlerine ekleyen Erdoğan; ‘ancak bu konuda maalesef AB’nin samimiyetine inanmadığını ve kapatılan sekiz dosyanın hiç bir şekilde centilmence bir davranış olmadığını’ söyledi.

Erdoğan, tarih belirlemeyle ilgili teklifine Almanya Başbakanı Angela Merkel’in cevabının sorulması üzerine; ‘Merkel’in bu konuda herhangi bir fikir beyan etmediğini’ söyledi.

Ceza Kanunu’nun 301’inci maddesi ve Hrant Dink cinayetiyle ilgili bir soruya verdiği cevaptaysa Başabakan; ‘bu maddedinin hazırlanması aşamasında maddenin AB Komisyonu’na sunulduğunu; o zaman buna hiç bir itirazda bulunulmadığını, ayrıca medyanın büyük kısmının bu konuda samimi davranmadığını, örneğin kendisinin bir şiir okuduğu için hapse düşmesinde ne Türk medyasının ne de Batı basınının kendisini savunmadığını söyledi.

Orhan Pamuk’un Ermeni meselesindeki düşüncelerinden dolayı mahkeme önüne çıkarılmasına ilişkin bir soruya cevaben Erdoğan: ‘Orhan Pamuk’un hiç bir zaman mahkemeye çıkartılmadığını, sadece ifadesinin alındığını’ söyledi. Ayrıca, ‘şayet Pamuk Ermeni soykırımı yoktur’ deseydi Fransa’ya seyahat etmesine müsaade edilmezdi’ diyerek bu konudaki çifte standarta dikkat çekti.

Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili sorularaysa Erdoğan’ın oldukça sakin ve neşeli şekilde cevaplar verdiği göze çarptı.

Mülakatı gerçekleştiren gazetecinin, Türkiye’de yalnızca Tayyip Erdoğan ismi üzerinden Cumhurbaşkanlığı tartışmasının yapılmasını sorarak; ‘Basın sizin vücut dilinizi konuşuyor ve de ‘Erdoğan tıpkı Cumhurbaşkanı gibi hareket ediyor’ deniliyor şeklindeki açıklamasına Erdoğan: ‘Ne güzel! Ben böyle işaretler veriyor muyum? Diyerek karşılık verdi.

Bazı çevrelerin neden Erdoğan’a karşı büyük bir korkuya sahip oldukları? Şeklindeki soruyayasa Erdoğan: ‘Problem, bir kısım insanların devleti ve ülkeyi yönetmeye alışmış olmasıdır.’ ‘Onlar bunu kaybetmekten korkuyorlar’. O kimseler bazılarının korkularını kullanıyorlar’ şeklinde cevap verdi.

‘Karşıtlarınız Türkiye’nin İslamlaşmasından korkuyorlar’ şeklindeki açıklamaya ise Erdoğan: ‘Dört yıllık iktidarları dönemlerinde günlük hayatta hiç bir değişiklik olmadığını ve de insanların eskisi gibi yemek yediğini, giyindiğini; ancak buna karşın bazılarının eşinin nasıl giyinmesi gerektiği konusunda kural koymaya çalıştığını’ söyledi.

Erdoğan: ‘Türkiye’de şimdiye kadar hep azınlık çoğunluğu yönetmeye çalıştı. Demokrasilerdeyse iktidar halkta olmalı, elitlerde değil!’ dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?