banner39

`Türkiye'yi yeniden Batı'ya bağlamaya çalışacak'

Fransız haber ajansı AFP, Obama'nın, "yolundan çıkmasından korkulan bir müttefikini yeniden Batı'ya bağlamayı" amaçladığı yorumunu yaptı

Arşiv 05.04.2009, 11:12 05.04.2009, 11:18
`Türkiye'yi yeniden Batı'ya bağlamaya çalışacak'


ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin George W. Bush'un başkanlığı döneminde soğumaya başladığı belirtilen haberde, son dönemde Washington'da, "ABD'nin, Türkiye'yi kaybetmeye başladığına dair güçlenen bir izlenim olduğu" kaydedildi.

Son yıllarda iki ülkenin arasında birçok konuda fikir ayrılığı yaşandığı kaydedilen haberde, Washington Enstitüsü'nde Türkiye Araştırma Programı Koordinatörü olan Soner Çağaptay'ın, "Obama Türkiye'ye, Batı'dan büyük bir kucaklama verecek" sözlerine yer verildi.

Obama'nın başkan seçildikten sonra sözünü verdiği ve İslam dünyasına sesleneceği konuşmayı gerçekleştireceği ülkenin Türkiye olmadığını söyleyen Çağaptay, "Bu, Türkiye ziyaretinin ana temasıyla uyuşmaz. Burada vurgu Türkiye'nin Müslümanlığı değil, Batılılığı üzerine" diye konuştu.

'Tutumunu değiştirmeli'

Ajansa konuşan Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyesi Cengiz Aktar da, Obama'nın ziyaretinin, Türkiye'nin her isteğinin ya da hareketinin Washington tarafından kabul edileceği şeklinde yorumlanmaması gerektiğini kaydetti.

Kaynak: Milliyet

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?