banner15

Türkiye'yi yerel askerler durdurur

Türkiye’nin Irak’a müdahalesini ABD ve yerel askerlerin düzenleyeceği operasyonun durdurabileceği iddia edildi.

Türkiye'yi yerel askerler durdurur

İngiltere'de yayın yapan Financial Times gazetesi, Türkiye’nin Kuzey Irak’a olası müdahalesini ABD ve Irak’taki yerel askerlerin düzenleyeceği operasyonun durdurabileceğini yazdı.

Gazetede bugün yer alan Vincent Boland imzalı yorumda, Türkiye’nin Kuzey Irak’a askeri müdahale olasılığı değerlendirildi. Yazıda, 1 Mart tezkeresi Irak savaşının aldığı yönü belirleyen bir katkı olduğu belirtilirken Kuzey Irak’a bir askeri müdahale olasılığının ikinci kilit katkı unsuru olabileceğini kaydedildi. Yazıda, şöyle denildi:
“PKK’ya karşı tek taraflı bir müdahalenin önüne geçmenin bir yolu, ABD ve Irak kuvvetleri ile ortak bir operasyon olabilir. Ankara’yı huzursuz eden bir diğer unsursa Kerkük.

Kerkük’te bir çatışma çıkmasının ABD’nin Bağdat’ta asker artışı planlarını karıştırabileceğini söyleyen Jamestown Vakfı’ndan Glen Howard, ’Türkler şimdi Kürtler Kerkük’te referandumdan geri adım atmazsa Iraklı Türkmenleri silahlandırma sinyali veriyorlar’ diyor.

Bu alanda alınacak bir kararın siyasi ve askeri hesaplarına vakıf olan emekli bir üst düzey Türk diplomat, askeri planlamanın henüz siyasetçilerin açıklamalarının düşündürdüğü kadar ileri safhada olmadığını söylüyor. Kimliğinin gizli tutulmasını isteyen diplomat, ’bu, uluslararası hukuk açısından hakkımız olsa da kolay bir karar değil. Bazı diplomatlarsa Ankara’nın Kerkük’teki referanduma müdahale etmektense Kürt topluluklarına cömertlik göstermesi gerektiğini savunuyor.

hurriyet

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35