Türkler asimilasyona direnmeyi sürdürüyor

Berlin Nüfus ve Kalkınma Enstitüsü'nün raporunda Almanya'da yaşayan Türklerin asimilasyona en fazla direnen etnik grup olması çıkması Berlin'de yoğun tartışmalara neden oluyor

Arşiv 27.01.2009, 15:58 27.01.2009, 17:04
Türkler asimilasyona direnmeyi sürdürüyor

Berlin Nüfus ve Kalkınma Enstitüsü'nün raporuna göre,  Almanya'da yaşayan göçmenler arasında yaşadıkları topluma entegre olmayan tek etnik grup Türkler .
Almanya'daki Türk toplumunun önde gelen temsilcileri araştırmayı eleştiren açıklamalar yaparken, Alman hükümeti ise asimilasyon politikasını savunmaya devam ediyor.

Merkel: Türkler eğitimsiz

Araştırma sonuçlarına ilişkin aceleci hükümlere varılmaması konusunda uyarıda bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin'de düzenlenen uyum konulu bir sempozyumda, araştırma sonuçlarına ilişkin görüşlerine açıklayan Merkel, Almanya'da yaşayan göçmen kökenlilerin tümünün Alman toplumuna entegre olmasını engelleyen başlıca nedenin eğitim eksikliği olduğunu dile getirdi. Sonuçların uyum sürecine devam etmeyi cesaretlendirdiğini belirten Almanya Başbakanı, entegrasyon politikasında çok sayıda önemli adımlar atıldığını da savundu.

Asimilasyon Türk çocuklarından başlayacak

Almanya Başbakanı Angela Merkel entegrasyon için ebeveynlerle birlikte çocukların eğitim alması için çaba gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Alman hükümetinin uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer de hükümetin amacının 2012 yılına kadar Türk kökenli göçmen çocukların eğitim seviyesini Alman çocuklarla aynı düzeye getirmek olduğunu ifade etti. "Yaşanmakta olan ekonomik güçlükler nedeniyle bu yöndeki çabalarımızı iki katına çıkarmalıyız" diyen Böhmer, "Eğitim, entegrasyonun anahtarıdır" şeklinde konuştu.


Almanya'da yabancı düşmanlığını kışkırtıyor

Alman Göç ve Uyum Vakıfları Uzmanlar Konseyi Başkanı Prof. Klaus Bade, araştırmanın sonuçlarının Alman basınında yer alış şeklini eleştirdi.

Bade, 'Türkler uyum sağlayamıyor ve uyum sağlamak istemiyor' iddiasının yabancı düşmanlığı içerdiğini söyleyebilirim. Bu tamamen saçmalıktır. Sosyal duruma ilişkin sorular yöneltmemiz gerekiyor."dedi

Bu iddiayı Berlin Nüfus ve Kalkınma Enstitüsü'nün ortaya atmadığını hatırlatan Bade, Almanlara da sosyal duruma ilişkin sorular sorulsa sorunların görüleceğini dile getirdi:

"O zaman şu sonuçlara ulaşabiliriz; Almanların çoğu Türklere benzer uyum sorunları ile karşı karşıya. Almanya'da okuma-yazma bilmeyenler bulunuyor. Veya aramızda sürekli işsiz olanlar var, üç kuşaktır işsizler. Türkler aynı durumda olunca, evet, uyum sağlamak istemiyorlar deniyor. Ama Almanlar söz konusu olunca, üzücü olarak nitelendiriliyor. Bu nedenle, göçle ilgili tartışmalarda hangi ifadelerin kullanıldığına ve medyada nasıl yer aldığına çok dikkat etmek gerekiyor."

Almanya'da yaşayan Türkler tepkili : ''Almanya bu raporla bize 'aptalsınız' diyor"

Araştırmanın sonuçlarının kendisi için bir sürpriz olmadığını belirten Avrupa Türk İşadamları ve Sanayicileri Derneği Başkanı Recep Keskin de sonuçların kamuoyuna yansıtılış şekline tepki gösterdi:

"Türk toplumunda işsizlik sayısı yüksek, okulu bitiremeyenler İtalyanlar'dan sonra ikinci durumdayız. Meslek eğitimine gidemeyenler yine biziz. Bunu ben bir sürpriz olarak görmedim. Fakat bunun bu kadar abartılması veya ilk önce suçun bize atılması, göçmen çocuklara atılması, acı bir olay. Ama benim çok üzüldüğüm bir konu; 40 senedir Almanlar'ın bu problemi çözemeyip, ondan sonra bugün siz bir nevi, ben öyle söylüyorum 'aptalsınız, entegre olamıyorsunuz, istemiyorsunuz' gibi demeleri..."

Araştırmada ortaya çıkan sonuçlar karşısında, Türk toplumunun önde gelen temsilcileri ise şaşkın ve araştırmaya kuşkuyla yaklaşanlar da var. Türk İslam Birliği Dinlerarası Diyalog Sorumlusu Bekir Alboğa, araştırmanın tarafsız olduğuna inanmadığını söyledi.

Alboğa, Almanya'da yaşayan Türk göçmenler arasında başarılı iş adamları, oyuncular, yazarlar, gazateciler ve doktorlar aldığını dile getirdi.

Kaynak: DW


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?