banner39

Türkler de Aznak yürüyüşüne katıldı

Avustralya'da, Gelibolu Yarımadası'ndaki Anzak çıkarmasının 92. yıl dönümü nedeniyle Melbourne ve Sydney'de düzenlenen geleneksel Anzak törenleri ve yürüyüşüne çok sayıda Türk de katıldı.

Arşiv 25.04.2007, 13:03 25.04.2007, 13:03
Türkler de Aznak yürüyüşüne katıldı

Victoria Muharip Gaziler Derneği (RSL) Türk Şubesi Başkanı Ramazan Altıntaş, Melbourne'de bir Atatürk anıtının açılması için girişimlerde bulunduğunu açıkladı.

RSL Başkanı emekli Orgeneral David McLachlan ile konuyu 1 ay önce konuştuklarını anlatan Altıntaş, "Kendisi bana kesin söz verdi. Anzak törenlerinin 100. yıl dönümünde, yani 2015'te anıtı açacağız" diye konuştu.

Photo

Altıntaş, Atatürk anıtının yerinin büyük bir olasılıkla Başkonsolosluk binasının bulunduğu caddenin önündeki park veya Anzak Anıtının (Shrine of
Remembrance) bulunduğu park olabileceğini söyledi.

Yürüyüş kortejinde yer alan yaklaşık 100 kişilik Türk grubu, yol kenarında törenleri izleyen Avustralyalılarca yoğun biçimde alkışlandı.Şeref tribünü önünde de coşkuyla alkışlanan Türkleri, Victoria Eyaleti Başbakanı Steve Bracks, Federal Ana Muhalefet Partisi eş başkanı Julie Gilliard ile eyalet Muhalefet Partisi Genel Başkanı Ted Bailleu da alkışladılar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?