banner15

Türklerden vatandaşlık protestosu

Alman vatandaşlıkları ellerinden alınan Türkler'in, Federal İçişleri Bakanlığı önünde bir miting yaptıkları bildirildi.

Türklerden vatandaşlık protestosu
Mitinge katılan Almanya Türk Toplumu (ATT) Başkanı Kenan Kolat, Alman vatandaşlığını kaybetmiş olanların, Alman vatandaşlığına geçmeden önceki oturma izin statülerinin verilmesini talep etti. Kolat, "Bu insanlara eskiden sahip oldukları süresiz oturma izinleri geri verilmeli. Maalesef şu andaki yabancılar yasası buna olanak sağlamıyor. Orada iki kelime değiştirilse, bu mümkün olacaktır" dedi.
 
Federal Meclis Milletvekili Sevim Dağdelen ise, vatandaşlık yasasının değişimiyle mağdur konuma gelenlerin haklarının savunulması gerektiğini söyledi. Dağdelen, "Bu olayın Federal Anayasa Mahkemesi'ne kadar gitmesi büyük bir olay. Fakat bu arada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gitmenin de yolu açılmış bulunuyor. Hukuksal yönden bunların yapılabilirliği görünmekte. Bu toplumsal ve hukuksal bir sorun. Bu sorunu çözmek için politik bir çözüme ihtiyacımız var. Biz sol parti olarak geçen mayıs ayında, bu konuyla ilgili bir soru önergesi vermiştik" şeklinde konuştu.

Konuyu eleştiren parlamenterler arasında bulunan Federal Almanya Milletvekili Hakkı Keskin, "Bu ülkede doğmuş ve büyümüş olan insanlar normal vatandaşlık statüsünden yoksun. Bunun içinde vatandaşlık yasasında değişiklik talebinde bulunuyoruz. Önemli olan bu insanların haklarının verilmesidir. Kendi vatandaşlıklarını koruyarak, Alman vatandaşlığını korumak isteyen insanlara, bu imkanın sağlanması gerekiyor" dedi.

Mitinge katılan İsmet Ergenç isimli vatandaş, "Biz burada vatandaşlık haklarımızın geri alınmasını protesto etmek amacıyla toplandık. Çifte vatandaşlık hakkını kaybedenlere bazen 3, bazen de 6 ay oturma izni veriliyor. Bunu nasıl kabul edelim" açıklamasını yaptı. Bir başka vatandaş Hasan Görgülü ise, "Ben böyle bir toplantının yapılacağını televizyonda duydum. Yerini, saatini öğrendim ve onlara destek vermek amacıyla buraya geldim" diye konuştu.

Emekliler, Maluller ve Yaşlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EMDER) Başkanı Erdoğan Özdinçer ise, Federal İçişleri Bakanlığı önünde yapılan mitingle seslerini tüm Alman politikacılara duyurduklarına inandığını söyledi. Özdinçer, "Mitingden umutluyuz. Yapılan haksızlıklar karşısında bizim de haklı taleplerimiz var. Bize verilmiş olan çifte vatandaşlık sözünün tutulmasını istiyoruz. Alman vatandaşlık sisteminde değişiklik yapılarak, diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Almanya'nın da kabul etmesini talep ediyoruz. Alman makamlarından, Türklerin haklarının yenilmemesini bekliyoruz. Bunun haricinde 1 Ocak 2000 tarihinden sonra Türk vatandaşlığına alınmış olan arkadaşlarımızın çifte vatandaşlıklarını öldürdüler. Bunların hakkını korumak bize düşer" açıklamasında bulundu.

Almanya'nın göçmen politikasını da sert bir dille eleştiren Almanya Türk Toplumu sözcüsü Safter Çınar da, bu durumun bir an evvel bertaraf edilmesi gerektiğini söyledi. Çifte Alman vatandaşlığını halen talep ettiklerini vurgulayan Çınar, Alman vatandaşlık yasası gereği, Almanya'daki yasal haklarını kaybeden Türklerin mağdur durumdan kurtulmaları için çalışılması gerektiğinin altını çizdi.

2000 yılında Almanya'da değiştirilen vatandaşlık yasasıyla Türklerde çifte vatandaşlık olanağı ortadan kalkmış ve çok sayıda Türk'e verilen Alman vatandaşlığı ellerinden alınmıştı. Bu rakamın Almanya genelinde 50 bin olduğu tahmin ediliyor.
 
İHA
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35