banner15

Türklerin ABD'yi sevmemesinin 3 nedeni

ABD'li yazar, Türklerin Amerika'yı sevmemesine üç neden buldu

Türklerin ABD'yi sevmemesinin 3 nedeni


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD yönetiminin dünyadaki saygınlığını araştıran Washington Post yazarı Amar Bakshi, Türklerin ABD'den neden nefret ettiğini araştırdı ve üç önemli noktayı tespit etti.

ABD yayımlanan Washington Post'un genç yazarlarından Amar Bakshi, Türkiye'nin de dahil olduğu 10 ülkede araştırma yaptı. Bakshi'ye göre, ABD'yi ''düşman'' olarak gören en önemli müttefik Türkiye.

Bakshi'ye göre, Türkler'in Amerika'dan nefret etmelerinin temel nedeni Irak savaşı, Kuzey Irak'a verilen destek ve çuval olayı.

Bakshi, araştırmaları sonucunda izlenimlerini şöyle aktarıyor: "Bush'u beğenenler yüzde 3, ABD'yi destekleyenler yüzde 9... Şaşkınlık verecek rakamlar bunlar. Türkler bu konularda diğer ülkelere göre daha açık sözlü. Irak savaşından bu yana Türklerin temel endişesi Kuzey Irak'taki oluşum. ABD, Türkiye'deki pek çok komplo teorisine de davetiye çıkardı. Metal Fırtına'nın yazarı Burak Turna'nın dediği gibi, 'Kızgınlık savaşın nedenini anlamamaktan da kaynaklanıyor'. Tabii çuval olayını da unutmayacak Türkler.."

Türkiye'de İslamcı hareketlerin ABD'ye daha yakın durduklarını öne süren Bakshi'ye göre, Ulusalcılar ise Amerika'ya karşı daha temkinli.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2008, 11:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35