banner15

'Türklerin AB çabalarına darbedir'

Yunanistan, Hrant Dink'in öldürülmesinin, Türklerin AB çabalarına vurulmuş bir darbe olduğunu belirterek, cinayeti kınadığını bildirdi.

'Türklerin AB çabalarına darbedir'
Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, Atina'nın, Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinden büyük üzüntü duyduğunu, tüm şiddet ve terör eylemleri gibi bu cinayeti de şiddetle kınadığını bildirdi.

Bakoyanni yaptığı yazılı açıklamada, "temel hak ve özgürlükler için mücadele veren Dink'in hunharca öldürülmesinin, Türk halkının, Avrupa geleceği için harcadığı çabaları hedef aldığını" belirtti.

Bakoyanni, "bu şiddet eyleminin faili veya faillerinin en kısa zamanda yakalanarak olayın açıklığa kavuşturulmasını umduğunu" da kaydetti.

Bu arada Sosyalist Enternasyonal Başkanı ve Yunanistan ana muhalefet partisi PASOK Lideri Yorgo Papandreu, "tüm Yunanlı ve dünya demokratik sosyalistlerinin Dink'in katledilmesini şiddetle kınadıklarını ve Türk makamlarının olayın faillerinin yakalanarak adalete teslim edilmeleri için gerekli tüm girişimlerde bulunacaklarını umduklarını" ifade etti.

Papandreau, yaptığı yazılı açıklamada, "Dink'in öldürülmesinin, Türkiye'nin Avrupa perspektifinin güçlendirilmesi çabalarına darbe niteliği taşıdığını" da belirtti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35