banner39

Türklerin tatil anlayışları farklı

GFK Türkiye'nin seyahat araştırması, Türklerin tatil alışkanlıklarını değerlendirdi. Araştırmanın sonuçları ilginç.

Arşiv 20.06.2010, 21:25 20.06.2010, 21:25
Türklerin tatil anlayışları farklı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

GFK Türkiye'nin seyahat araştırması, Türklerin tatil alışkanlıklarını değerlendirirken, Türkiye'de her iki kişiden birinin (yüzde 51) tatil planlamadığını ortaya koydu.

Dünyanın en büyük 4. araştırma grubu olan GfK Grubu tarafından 16 ülkede gerçekleştirilen Seyahat Araştırmasının sonuçları kamuoyuna açıklandı.

Bu kapsamda  GfK Türkiye tarafından 16 ilde yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de her iki kişiden biri (yüzde 51) tatil yapmayı düşünmüyor.

16 ülkenin ortalamasına bakıldığında tatil yapmayı planlamayanların oranı yüzde 39 olarak gerçekleşirken Avrupa ortalaması yüzde 42.

Tatile ayrılan bütçe açısından Türkiye'de her 3 kişiden biri 0-1.000TL arasında harcama yapmayı planlıyor. Avrupa ve dünyada tatile daha fazla bütçe ayrıldığı görülüyor. Dünyada İsveç, Belçika ve Hollandalılar tatile en fazla para harcayan ülkeler arasında yer alıyor.

Tatile ayrılan süreye bakıldığında ise Türkiye'de, Avrupa ülkelerinde ve dünyada tatile 1 veya 2 hafta ayıranların ağırlıkta olduğu görülüyor. Hollanda, tatile en fazla zaman ayıran ülke olarak öne çıkıyor. Hollanda'da her 3 kişiden biri en az 4 hafta tatil yapacağını belirtiyor. Bir haftadan az tatil yapacağını belirten en fazla olduğu ülkeler ise; ABD'de yüzde 19, İtalya'da yüzde 18 düzeyinde.

AİLEYLE TATİL ALIŞKANLIĞI VAR

Tatile daha çok aile üyeleriyle çıkıldığı görülüyor. Her 10 kişiden biri tek başına tatile çıktığını belirtiyor. Yaş gruplarına göre tatile çıkılan kişilerin değiştiği görülüyor. Türkiye'de 14-29 yaş grubunda aile büyükleri ve diğer aile üyeleri ile tatil yapanların oranı yüzde 43 iken, bu oranın dünyada yüzde 15, Avrupa'da ise yüzde 11'e düşüyor.

Türkiye'de genel olarak bakıldığında aile üyeleriyle tatil yapma davranışının Avrupa ve dünyaya göre çok daha yaygın olduğu görülüyor.

Türkiye'de araştırmaya katılanların yüzde 95'i tatil için Türkiye'de kalmayı tercih ediyor.

Tatillerini kendi ülkelerinde geçirenlerin fazla olduğu diğer bir ülke ise yüzde 80 ile ABD. Yurt dışına çıkmayı en fazla tercih ülkelerin başında ise yüzde 78 oranı ile Belçika, yüzde 75 ile Hollanda ve yüzde 57 ile Almanya geliyor. Dünya ortalamasına bakıldığında yüzde 11'lik bir kesim Güney Avrupa ve Akdeniz ülkelerini tercih ederken bu oran Avrupa'da yüzde 19'a yükseliyor.

TATİL DENİNCE AKLA DENİZ GELİYOR

Türkiye'de tatil dendiğinde yüzmek, bisiklete binmek, yürüyüş yapmak gibi aktiviteler daha fazla kişi tarafından tercih edilirken, arkadaş/akraba ziyaretleri ikinci sırada yer alıyor.

Arkadaş/akraba ziyaretleri de tercih ettiğini belirtenlerin oranı ABD'de yüzde 25. Arkadaş ve akraba ziyaretlerinin en az tercih edildiği ülkeler yüzde 2 ile İtalya ve yüzde 8 ile Belçika.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?