banner39

Türkmen öğrencilere yurt dışında eğitim yasağı

Türkmenistan hükümeti öğrencilerin eğitim için yurt dışına çıkmasını yasakladı

Arşiv 08.10.2009, 15:49 08.10.2009, 16:23
Türkmen öğrencilere yurt dışında eğitim yasağı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rus medyasında yer alan haberlere göre, Türkmenistan devlet başkanı yurt dışında eğitim gören öğrencilerin ülke dışına çıkmasını yasakladı.

İddiaya göre karar, Türkmen lideri Berdımuhammedov'un "yurt dışına çok fazla insan gidiyor ve onların nereye ve niçin gittiği bilinmiyor. Durumun incelenmesini istiyorum" talimatıyla başlayan incelemenin ardından geldi.

Durumun incelenmesi için özel bir komsiyon kurulduğu, yurt dışında eğitim gören öğrencilerin sorguya çekildiği ve sadece bazı öğrencilerin yurt dışında eğitim izni alabildiği öne sürüldü. Yerel kaynakların iddiasına göre, iznin değeri bin dolara kadar yükseldi!

Yurt dışında eğitim için toplam 3 bin öğrencinin başvuru yaptığı, bu öğrencilerin çoğunun yurt dışındaki eğitimini yarıda bırakarak ülkesine yaz tatilinde gelenler olduğu belirtildi.

Kararla ABD'de eğitim gören 160, Bulgaristan'da eğitim gören 65, Rusya'da eğitim gören 48 öğrencinin ülkeden çıkışı yasaklandı.

Öte yandan, haberde "skandal" olarak nitelenen bir iddiaya da yer verildi. Habere göre, soruşturma sırasında Bişkek'te bulunan Orta Asya Amerikan Üniversite öğrencilerinden bazıları, 'darbeye hazırlanmakla' suçlandı ve eğitime devam etmesi yasaklandı. Öğrenciler Soros'un mali desteği ile eğitim almaktaydı.

 

banner53
Yorumlar (1)
Serdar 12 yıl önce
evet yasak var, ama yurt disindaki tum okullara degil, sadece kirgizistan ve bulgaristandaki amerkan universitelerine. hatta su an yasak da yok. sadece bu adi gecen okullarin diplomasi taninmiyor.ben kendim Turkmenistan vatandasiyim
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?