banner39

Türkmenistan başkanlık seçimi

Türkmenistan, Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı'nın halefini seçmek için dün sandık başına gitti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Türkmenistan başkanlık seçimi

Türkmenistan halkı, 2006'nın son günlerinde kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı'nın halefini seçmek için dün sandık başına gitti

Yaklaşık 2 milyon 650 bin kişinin kayıtlı olduğu seçimde katılım oranı yüzde 98'i aştı, olumsuz herhangi bir hadise yaşanmadı. 1991'de bağımsızlığını kazanmasından sonra Türkmenistan'ı vefatına kadar yöneten Türkmenbaşı'ndan sonra ülkede kargaşa yaşanabileceği tartışmaları da şu ana kadar yersiz çıktı. Başkent Aşkabat'ta incelemelerde bulunan Avrupa İşbirliği ve Güvenlik Teşkilatı (AGİT) Parlamento Başkanı Goran Lennmarker, yetkililerin tutumunu 'gayet olumlu' buldu. BM Asya-Pasifik Bölgesi Bölüm Başkan Yardımcısı Vladimir Goryayev de yaptıkları görüşmelere ilişkin memnuniyetini dile getirdi.

İlk kez birden fazla adayın katıldığı seçimlerde, Türkmenbaşı'nın vefatından sonra geçici devlet başkanlığına getirilen Gurbanguli Berdimuhammedov favori gösteriliyor. Berdimuhammedov, 2001'den bu yana devlet başkan yardımcılığı görevinde bulunuyor.

Oyunu hangi adaya kullandığı yönündeki sorumuza Türkmen halkının 10'undan 8'i Berdimuhammedov cevabını verdi. 2,5 milyon civarında seçmenin kayıtlı olduğu seçimde adayların ilk turda kazanmak için salt çoğunluğu alması gerekiyor. Toplam 6 adayın yarıştığı seçim sonuçlarının yarından önce açıklanması beklenmiyor. Seçime birden fazla adayın katılmasının önemine işaret eden BM yetkilisi Goryayev, "Türkmenistan tarihinin dönüm noktasında. Türkmen halkı ilk defa 6 aday arasından yeni liderini seçecek. Yaptığımız görüşmelerin sonucundan memnunuz." diye konuştu. "Türkmenistan demokratlaşmada yeni döneme giriyor. Buradaki herkesten olumlu cevap aldık." diyen AGİT Parlamento Başkanı Lennmarker de Türkmen yetkililerin örgüte yaklaşımının sevindirici olduğunu ifade etti. Lennmarker, Türkmen yetkililerin uluslararası örgütlerle işbirliğini geliştirme niyetinde olduğunu vurguladı.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?