banner39

Türkmenistan muhalefetinden tehdit

Yurt dışındaki Türkmen muhalefeti, ülkede reformların başlatılmaması durumunda, seçilecek yeni devlet başkanını devirme tehdidinde bulundu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Türkmenistan muhalefetinden tehdit

İsveç'ten Kiev'e gelen eski Türkmenistan Merkez Bankası başkanı Hudayberdi Orazov, "Eğer bu rejim uluslararası topluma kulak vermezse ve Türkmenistan'ın demokratik olarak gelişmesine izin vermezse, muhalefet doğal olarak çalışmalarını yoğunlaştıracak ve rejimin devrilmesini sağlayacaktır" dedi.

Orazov, son yıllarda Gürcistan, Ukrayna ve Kırgızistan'da olan ayaklanmalar gibi, muhalefetin bir hareketi başlatma planları olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine, böyle bir planları olduğu imasında bulundu.

Diğer bir muhalif, Türkmenistan'ın eski Ankara Büyükelçisi Nurmuhammed Hanamov da, yaptığı açıklamada, üç önemli Türkmen muhalefet grubunun devlet başkanlığı için ortak bir aday ortaya çıkaracağını, bu adayın adının daha sonra açıklanacağını belirtti. Hanamov, "muhalefet olarak bir karar aldıklarını ve ortak bir aday çıkaracaklarını" söyledi. Türkmen muhalefetinin Saparmurat Türkmenbaşı'nın ölüm haberi üzerine ülkeye dönüş hazırlıklarına başladığı bildirilmişti. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?