banner39

Türkmenistan yeni başkanını seçti

Türkmenistan'da 11 şubatta yapılan başkanlık seçimi, Gurbanguli Berdimuhammedov'un kazandığı bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Türkmenistan yeni başkanını seçti

Seçim komisyonunun açıklamasına göre, Berdimuhammedov, oyların yüzde 89,2'sini aldı.

Komisyon başkanı, Halk Maslahatı'nda seçim sonucunu açıklarken alkışlar arasında "Halkımız geleceğini size emanet etmiştir..." dedi.

21 aralıkta aniden ölen Saparmurat Türkmenbaşı'nın yerine 5 yıllığına devlet başkanı seçilen Berdimuhammedov, mecliste ant içti. Yasalar ve anayasaya saygılı olacağını belirten yeni başkan, "Türkmenbaşı'nın çizdiği yolda halkın iyiliği ve ülkenin refahı için çalışacağını" söyledi.

Berdimuhammedov daha sonra bayrağı öptü ve Türkmenbaşı'nın yazdığı milli marş meclis salonunda yankılandı.

YEMİN TÖRENİNE BAŞBAKAN ERDOĞAN DA KATILDI

Türkmenistan Devlet Başkanlığına seçilen Gurbanguli Berdimuhammedov, yemin ederek görevine başladı.

Halk Maslahatında yapılan yemin törenine, Türkmenistan Milli Marşı'nın okunmasıyla başlandı. Hafta sonu yapılan seçimin sonuçlarının okunmasının ardından, yemin törenine geçildi.

Berdimuhammedov, anayasaya el basarak yemin etmesinden sonra yaptığı konuşmada, dayanağının halk olacağını söyledi. Berdimuhammedov, bir süre önce rahatsızlanarak vefat eden Saparmurat Türkmenbaşı'nın izinden gideceğini dile getirerek, ''Liderimiz Türkmenbaşı'nın yürüttüğü politikaları devam ettireceğim'' şeklinde konuştu.

Konuşmaların ve seremoninin ardından Berdimuhammedov, törene katılanlarla tek tek tokalaşarak ''Hoşgeldiniz'' dedi.

Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko, Özbekistan Meclis Başkanı Halilov Erkin, İran Dışişleri Bakanı Monuçehr Mutteki ve diğer bazı ülkelerin temsilcileri katıldı.

Daha sonra, Halk Maslahatı binasının bahçesine geçildi ve askeri tören düzenlendi. Törende, askeri birlikler resmi geçit yaparken, top atışları yapıldı.

Berdimuhammedov, Halk Maslahatının merdivenlerinde, yemin törenine katılan liderlerle fotoğraf çektirdikten sonra makam otosuna binerek Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na hareket etti. Törene katılan yabancı misyon temsilcileri ise yaklaşık 200 metre mesafedeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na yürüyerek geçtiler.

Berdimuhammedov, konuklarını Cumhurbaşkanlığı Sarayı kapısında karşıladıktan sonra, katılanlara öğle yemeği verdi.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?