banner39

Türkmenistan'dan Çin'e ikinci gaz hattı

Türkmenistan'dan Çin'e ikinci doğalgaz boru hattının çekileceği bildirildi.

Arşiv 21.06.2010, 18:59 21.06.2010, 18:59
Türkmenistan'dan Çin'e ikinci gaz hattı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi


Geçtiğimiz hafta Türkmenistan'da enerji alanında önemli gelişmeler yaşandı. ABD Dışişleri Bakanı Güney ve Orta Asya'dan sorumlu yardımcısı Robert Blake, İran Petrol Bakanı Mesud Mirkezami ve Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi üyesi ve Merkez Komisyon Disiplin Denetim Şefi He Guoqiang Türkmenistan'da temaslarda bulundu. ABD, Çin ve İran'dan Aşkabat'a gerçekleştirilen üst düzey ziyarette, enerji alanındaki işbirliği ön plana çıktı.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı'nda geçen haftadaki dış gündem ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı. Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Enformasyon Bölümü Danışmanı Serdar Durdıyev brifingde yaptığı konuşmasında, geçen hafta ülkenin dış politikasında önemli gelişmelerin yaşandığına kaydetti. Resmi görüşmelerde enerji alanındaki işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin konuların ele alındığını ifade eden Durdıyev, Pekin'den gelen heyetin görüşmesinde Çin'e sevk edilen Türkmen doğalgazının miktarının arttırılması amacıyla ikinci hattın inşa edilmesi konusunun görüşüldüğünü belirtti. İkinci hattın inşa edilmesine ilişkin konularda mutabık kalındığını belirten Durdıyev, hattın kapasitesi ve diğer ayrıntıları hakkında daha sonra bilgi vereceklerini ifade etti. Türkmenistan-Çin doğal gaz boru hattı, geçen yıl Aralık ayında Türkmenistan, Çin, Kazakistan ve Özbekistan devlet başkanlarının katıldığı törenle açılmıştı. Bu hatla Türkmenistan Çin'e 30 yıl boyunca doğalgaz satacak.

İran Petrol Bakanı Mirkezami'nin ziyaretinde ise enerji işbirliği adına somut bir adım atıldığını belirten Durdiyev, doğalgaz sevkiyatının arttırılmasına yönelik bir anlaşmanın imzalandığını belirtti.

Geçtiğimiz hafta, Türkmenistan ile İran halen yürürlükte olan doğalgaz sevkiyat sözleşmesine ek olarak bir anlaşma daha imzalanmıştı. İmzalanan anlaşmaya göre, Devletabad-Sarahs-Hangeran doğalgaz boru hattıyla İran'a yapılan doğal gaz sevkiyatı arttırılacak. Ayrıca bu anlaşma kapsamında, iki ülke uzmanları tarafından doğalgaz sevkiyatının arttırmasına ilişkin ek bir anlaşma tasarısının hazırlanmasına yönelik görüşmelerin yapılması kararlaştırıldı. Daha önce, İran'a 8 milyar metreküp doğalgaz sevk eden Türkmenistan, 2010 yılında bu miktarı 14 milyar metreküpe çıkaracak. Gelecekte ise bu miktarın 20 milyar metreküpe çıkarılması hedefleniyor.

Orta Asya'nın doğalgaz zengini Türkmenistan, İran, Rusya ve Çin'e doğalgaz ihraç ediyor. Türkmenistan'ın 24,6 trilyon metreküp doğal gaz, 20,8 milyar ton da petrol rezervi bulunduğu tahmin ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?