Türkmenler, 'At Bayramı'nı coşkuyla kutladı

Türkmenistan'da her yıl nisan ayının son pazar gününde olduğu gibi bugün de "At Bayramı" coşkuyla kutlandı.

Türkmenler, 'At Bayramı'nı coşkuyla kutladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünyada tek "At bakanlığının" bulunduğu Türkmenistan'da her yıl nisan ayının son pazar gününde olduğu gibi bugün de "At Bayramı" coşkuyla kutlandı. 

Aşkabat Merkez Hipodromunda yapılan kutlamalar konser ve halk oyunları gösterileriyle başlarken, etkinliklere Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva, bakanlar kurulu üyeleri, diplomatik misyon şefleri ve vatandaşlar katıldı. 

Etkinlikler çerçevesinde geçen yıl Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov'un önerisiyle başlatılan "Ahal-Teke atları güzellik yarışması" bu yıl sürdürüldü. Yarışmaya katılan birbirinden zarif atlar, hem güzellikleriyle, hem de hareketleriyle hipodromdaki seyircileri coşturdu. 

Devlet Başkanı Berdimuhamedov adına, yarışmada birinci olan "Görklü" adlı atın sahibi Ahmet Berdiyev'e ödül olarak, 150 bin dolar değerinde son model lüks otomobil verildi. Dereceye giren diğer atların sahiplerine de ödüller verildikten sonra, Devlet Başkanı adına düzenlenen büyük koşuya geçildi. Heyecanlı geçen koşuda birinci gelen atın sahibine de son model otomobil hediye edildi. 
Etkinliklerde toplam 7 koşu düzenlenirken, dereceye giren atların sahipleri, ödül olarak otomobil ve beyaz eşya ürünleri kazandı.
At Bayramı Türkmenistan'da 1992 yılından beri kutlanıyor. Türkmen "Ahal-Teke atları" güzellikleri ve kısa mesafeli yarışlardaki hızlarıyla biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2010, 09:33
banner53
YORUM EKLE

banner39