banner39

Türkmenler, Meclis boykotuna son veriyor

Irak'ın Kerkük'te, 1 buçuk yıldır İl Meclisi'ndeki oturumları boykot eden Türkmenler, eylemlerinden vazgeçiyor.

Arşiv 19.05.2008, 17:17 19.05.2008, 17:17
Türkmenler, Meclis boykotuna son veriyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kerkük'teki siyasi ilerlemelerde gerekli hakların verilmediğini gerekçe göstererek 1.5 yıldır İl Meclisi'ndeki oturumları boykot eden Türkmenlerin, eylemi sona erdirmeye hazırlandığı belirtiliyor.

Irak'ın en tartışmalı bölgeleri arasında gösterilen ve ülkenin önemli petrol merkezleri arasında yer alan Kerkük'te son 1.5 yıldır kentin müşterek yönetimi konusundaki isteklerine olumsuz yanıt alan Türkmenler, bu gerekçe ile yerel meclisteki oturumları uzun süredir boykot ediyordu. Türkmenlerin, yarın bu eylemi sona erdirerek İl Meclisi'ne geri dönmeyi planladıkları öne sürülüyor.

Meclis kulislerinden edinilen bilgilere göre, 41 sandalyeli Kerkük Meclisi'nde 9 üyesi bulunan Türkmen grupların, uzun süredir oturumlarını boykot ettiği meclise geri dönmeyi planladıkları öğrenilirken, eyleme son verme gerekçelerinin altında ise isteklerinin yerine getirilmesinin yattığı belirtiliyor.

Bazı çevrelere göre ise, eylemin sona erdirilmesinin arkasında yatan bir diğer unsurun yıl sonunda yapılması planlanan yerel seçimlerde yaşanabilecek muhtelif seçim hilelerinin önüne geçilmesinin yattığı ve Türkmen seçmenlerin güvenliğinin sağlanmasının oluştuğu vurgulanıyor.

Kürtlerin meclise hakim olduğu ve aldığı kararları yönlendirdiği gerekçesiyle uzun süredir oturumları boykot eden Türkmenler, halen Irak Anayasası'ndaki 140. maddenin, belirlenen 31 Aralık 2007 tarihine kadar uygulanmadığı için bunun geçersiz sayılması konusunda baskılarını sürdürüyor.

Türkmenler ile birlikte mecliste 7 temsilcisi bulunan Arap gruplar da, siyasi ilerlemelerdeki dağılımın adil olmadığını gerekçe göstererek, geçen yılın Ocak ayında Türkmenlerle birlikte meclis oturumlarını boykot kararı almış, bu eyleme 3 ay önce son vermişlerdi.

Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) ve Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) ittifakının oluşturduğu Kürt Cephesi'nin 21 üye ile temsil edildiği 41 sandalyeli Kerkük Meclisi'nde Türkmenler 9, Araplar 7, Hıristiyanlar ise 4 temsilci bulunduruyor.

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?