banner39

Türkmenler'den TBMM'ye mektup

Irak'ın kuzeyindeki Kerküklü Türkmenler, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) mektup gönderdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Türkmenler'den TBMM'ye mektup

Kerkük meselesinin sadece Irak'ta yaşayan Türkmenlerin sorunu olmadığının vurgulandığı mektupta, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hırant Dink cinayeti, Kerkük sorununu gündemden düşürmeye yönelik işlenen bir cinayet olarak değerlendiriliyor.

Irak'ın en tartışmalı bölgeleri arasında gösterilen ve son dönemlerde tansiyonun giderek tırmandığı Türkmen şehri Kerkük'ten TBMM'ye mektup gönderildi. Aralarında Irak Türkmen Cephesi'nin de bulunduğu pek çok Türkmen parti ve sivil toplum örgütünün kaleme aldığı mektubun kısa bir süre önce gönderildiği kaydedildi. Ankara'dan beklentiler dile getirilerek, "Kerkük için mücadeleden vazgeçmeyin" mesajının verildiği mektup şöyle devam ediyor:

"Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez Kerkük meselesi Türkiye'nin gündeminde zirveye oturmuşken gazeteci yazar merhum Hırant Dink'in öldürülmesi fevkalade düşündürücüdür".

Aynı mektubun devamında işlenen bu cinayetin, Kerkük meselesini gündemden düşürmek isteyen karanlık dış güçlerin bir oyunu olduğu vurgulanırken, bu güçlerin Dink'i kurban olarak seçtiği kaydediliyor. Mektubun devamında şu ifadeler yer alıyor:

"Türkiye, devletiyle, hükümetiyle milletiyle Dink'e sahip çıkarak bu oyunu bozmuştur. Bu düşünceyle Irak konusunda Türkmenlerin ulusal çıkarları doğrultusunda önemli adımlar atmasını bekliyoruz.
 
Yegane varlığımız olan Türkiye Cumhuriyeti'nin bütünlüğünün ve güvenliğinin sağlanması ve Türkmenlerin ve diğer akraba unsurların bekası konusunda tarihi kararlar alınacağı yönünde beklentimiz vardır. Biz Türkmenler olarak yıllardır Kerkük meselesinin sadece Irak'ta yaşayan Türkmenler'in bir meselesi olmadığını, Kerkük meselesinin esas itibariyle aynı zamanda Türkiye Cumhuriyetinin ulusal güvenliğini birinci derecede ilgilendirdiğini ve Türkiye'nin parçalanmak istendiğini hep söyledik. İşte şimdi bu husus geç de olsa idrak edilmiştir.
 
Artık somut adımların atılması gerekmektedir. Aksi takdirde Türkiye, yeni bir Sevr uygulamasıyla karşı karşıya kalacaktır.
 
Böyle bir durumda ise hem ülkemiz bölünecek hem de Türkmenler Irak haritasından silineceklerdir. Bunun da vebalini bu meclis ilelebet taşıyacaktır ve tarih bunu yazacaktır".

Ankara'dan atılması gereken somut adımların bir an önce atılmasını bekleyen Türkmen soydaşlar, TBMM'ye gönderilen mektupta, Türkiye'den Kerkük ve Türkmenlerle ilgili milli politikasını resmen ilan etmesini istiyor.
 
Mektup, "5 Haziran 1926 Ankara antlaşmasına göre Musul ve Kerkük Irak Cumhuriyeti devletine verilmiştir ve bu antlaşmaya göre sınırlar düzenlenmiştir.
 
Ancak referandum sonucunda Kerkük'ün Kürt Federasyonu'na bağlandığı takdirde, söz konusu antlaşma geçerliliğini kaybetmiş olacağından Türkiye, bu anlaşma hükümlerine dayanarak müdahale etme hakkının doğduğunu taraflara deklere etmelidir.
 
Türkiye'nin bu konuda ciddi oluğunu göstermek için Habur Sınır Kapısının, Kerkük-Yumurtalık Boru Hattı'nın geçici olarak kapatılması; Erbil ve Süleymaniye'den İstanbul'a ve aksi istikamette yapılan uçak seferlerinin iptal edilmesi, Kürt bölgesine verilen elektrik enerji hattının kesilmesi, Erbil ve Süleymaniye'deki 317 Türk firmasının faaliyetlerinin dondurulması gibi caydırıcı stratejik önlemlerin uygulanması noktasında TBMM radikal kararlar almalıdır" mesajlarıyla son buluyor.
 
İHA

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?