banner39

'Türkmenlere yardım ederiz'

Abdullah Gül, Halepçe katliamın döneminde, 500 bin Kürt’e kapılarını açtığını belirterek, Türkmenler baskı altında olursa onlarla da ilgileneceklerini söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Türkmenlere yardım ederiz'

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada Türkiye’nin daha önce müttefiklerine bölgenin Pandora’nın kutusu olduğunu, açıldıktan sonra nasıl mücadele edileceğini bilmeden çok zor olacağını söylediklerini belirtti.

Gül, fakat bugün bir gerçekle karşı karşıya olduklarını, Irak’ta bütün dengelerin değiştiğini söyledi. Abdullah Gül, “Irak’ta değişen bu dengeler sadece Irak’ı değil yakın çevresini de yakından ilgilendirmektedir” dedi.

Bu çerçevede Irak’a komşu ülkeler platformunu topladıklarını belirten Gül, bunun önemli bir platform olduğunu, BM Genel Sekreteri’nin özel temsilcisinin de bu platforma katıldığını söyledi.

“KORKUMUZ ETNİK ÇATIŞMALARIN BAŞLAMASI”

Irak’ta bugün mezhep çatışmalarının inanılmaz boyutlara ulaştığını kaydeden Gül, korkularının etnik çatışmaların da başlaması olduğunu ifade etti.

Bütün bunları yaparken Irak’ın önemli bir komşusu olarak Irak’taki bütün gruplarla konuştuklarını belirten Abdullah Gül, bir süre önce Sunni liderin İstanbul’da toplandığını hatırlattı. Gül, Sunileri Irak’taki sürecin içine girmeli konusunda ikna ettiklerini belirtti.

Gül, Türkiye’nin bu yöndeki yoğun diploması gayretlerinin devam edeceğini ifade ederek, Irak’ın Türkiye’ye uzak olmadığını, olup bitenlerin Türkiye’yi yakından ilgilendireceğini söyledi. Dışişleri Bakanı, “Kuzey Irak söz konusu olduğunda şüphesiz ki Türkiye başka boyutlarıyla da bu meseleyle yakından ilgilenmek durumundadır” dedi.

“KUZEY IRAK’TAKİ YAPILAŞMA YENİ DEĞİL”

Kuzey Irak’ta bugünkü yapılaşmanın yeni olmadığını kaydeden Gül, Irak’ın Körfez Savaşı sırasında 36’ncı paralel döneminde fiilen bölündüğünü, o zaman Kuzey Irak’ın tek çıkışının, Habur olduğunu söyledi. Gül, “Bugünkü resme bakıp da resim bugün oluşmuş gibi yanlış bir görüş olmaması gerekir. Bugünkü durum o günkü de-fakto durumdan kaynaklandı ve 10 sene sürdü” diye konuştu.

Irak’ın 10 sene boyunca fiilen bölündüğünü belirten Abdullah Gül, bugün bakıldığında, 36’ncı paralel ve üstü 32’nci paralel ve altı şeklinde fiilen bölünmüş Irak’ın bugün yapıştırılmaya ve birleşik bir Irak ortayı çıkarılmaya çalışıldığını söyledi.

“TÜRKMENLER BASKI ALTINDA OLURSA İLGİLENİRİZ”

Iraktaki Kürtler’in Türkiye’nin akrabası olduğunu kaydeden Abdullah Gül, Kürtlerin huzur içinde olmalarının kendilerinin de arzusu olduğunu kaydetti.

Gül, Halepçe’de katliamlarda ya da başka saldırılar olduğunda Türkiye’ye 2 gecede 500 bin insan sığındığını belirtti.

Gül, bugün aynı şekilde başka akrabalar olan Türkmenler baskı altında olursa, onlarla da çok yakından ilgileneceklerini ve onları çok yakından takip edeceklerini söyledi.

Bunların kesinlikle içişlerine karışmak gibi düşünülmemesi gerektiğini kaydeden Gül, “Irak ayrı bir ülke, bir sınır kavgamız yoktur ama bundan oradaki akrabalarımızın geleceğine ilgisiz kalacağız anlamı çıkmamalı” diye konuştu.

Irak nasıl küçük Ortadoğu ise Kerkük’ün de küçük Irak olduğunu söyleyen Gül, bu konuyla ilgili başından beri gerçekleri BM belgelerini ortaya koyduklarını.

Irak’ta en önemli güç ve karar verici olan ABD’ye bu gerçeği anlattıklarını söyledi. Gül, yine Irak’ın içindeki Iraklılarla Türk, Kürt, Arap, Şii, Sunni ayrımı yapmadan konuşarak bu gerçeği anlatmaya başladıklarını söyledi.

ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?