banner39

Türk  Milletvekilleri ABD'de

Türkiye'den Milletvekilleri, Columbia Üniversitesi'nde Irak, Kerkük, PKK ile ilgili görüşlerini açıklayan bir seminer verdiler.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Türk  Milletvekilleri ABD'de

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez ve CHP Tokat Milletvekili Orhan Ziya Diren, New York Columbia Üniversitesi'nde Irak, Iraklı Türkmenler'in durumu, Kerkük'te yapılması planlanan referandum ve PKK ile ilgili görüşlerini açıklayan bir seminer verdiler.

Her ikisi de hekim olan Çömez ve Diren, Türk Çalışmaları Enstitüsü (The Institute of Turkish Studies) ve New York Türkmen Enstitüsü tarafından düzenlenen seminerde, Kuzey Irak'a yapmış oldukları ziyaretlerden edindikleri izlenimleri aktararak, Iraklı Türkmenler konusunda dinleyicileri bilgilendirdiler.

IRAK

Turhan Çömez, Irak'ın diktatör Saddam rejimi altında büyük zulüm gördüğünü, ancak Irak'a her gidişinde gördüğü manzaranın ülkedeki kaosun giderek daha büyüdüğüne işaret ettiğini söyledi.

''Irak toprakları şu anda tam bir kaos yaşıyor'' diye konuşan Çömez, Iraklılar'ın kimilerinin kendisine ''Saddam dönemini arar duruma geldik'' dediklerini, ülkedeki mezhep bölünmesinin son derece tehlikeli bir duruma geldiğini vurguladı.

ABD'nin Irak'a, diktatör Saddam rejiminden halkı kurtarmak, huzur ve demokrasiyi getirmek amacıyla girdiğini hatırlatan Çömez, şu anda Irak'taki duruma bakıldığında ise demokrasinin bu ülkeye ''çok ama çok uzak'' olduğunu, demokrasinin bu ülkeye gelmesinin 10 yıllar sonrasına ertelendiğini bildirdi.

Çömez, bombalar altında yaşayan küçük çocuklara demokrasiyi anlatmanın çok zor olduğunu söyledi. ABD Başkanı George W. Bush'un izlediği Irak politikasının iflas ettiği görüşünü savunan Çömez, Irak'ın, kontrol edilmesi çok zor olan açık bir coğrafya olduğunu, Irak dışından gelen terörist grupların da huzuru bozduklarını dile getirdi.

Irak'ta doktor olarak da çalıştığını vurgulayan Çömez, ''Kucağımda çok insan öldü'' diye konuştu.

Orhan Ziya Diren de konuyla ilgili olarak hem kendisinin hem de partisinin görüşlerini açıklayarak, ABD'nin Irak'a kitle imha silahları bulmaya gittiğini ama bu silahların bulunamadığını belirterek, ABD'nin Irak'a ülkenin yeraltı kaynaklarıyla daha çok ilgilendiği için operasyon düzenlediği görüşünü savundu.

Diren, Irak halkının mezhepsel olarak bölündüğünü ve ülkede güven ortamı bulunmadığını vurguladı.

IRAKLI TÜRKMENLER VE KERKÜK

Turhan Çömez, geçmişte Türkiye'nin, Saddam rejiminden kaçan yüzbinlerce Kürt asıllı Iraklı'ya kucak aştığını hatırlatarak, bugün sanki Türkler ile Kürtler arasında bir gerilim var gibi gösterildiğini, ancak bunun kesinlikle doğru olmadığını söyledi.

Türkiye'nin Irak'ta kavga ve bölünme istemediğini, tam tersine huzur, barış ve istikrar istediğinin altını çizen Çömez, Irak'ta en önemli sorunlardan birinin Kerkük'e Kürt nüfusunun getirilmesi ve demografik yapısı gittikçe değişen bölgede referendum yapılması planının olduğunu dile getirdi.

Kerkük'teki Kürt gruplarla konuştuğunu ve bu insanlarının kendilerinin bile bölgeye neden getirildiklerini bilmediklerini kaydeden Çömez, Kerkük'teki eski emlak evraklarının yok edildiğini, toplu konutlar yapılarak Kürt nüfusun buraya yerleştirildiğini anlattı.

Kerkük referandumunu bir tek Iraklı Kürtler'in istediğini ifade eden Çömez, Kürtler'in dışında görüştüğü diğer tüm etnik grupların kendisine bu koşullarda referandum yapılması durumunda iç savaş çıkacağını söylediklerini aktardı.

Orhan Diren de Kerkük referandumunun bölgede bir Kürt devletinin oluşturulması planının ilk adımı olduğunu belirterek, Irak halkının tümünün Kerkük'ün yeraltı kaynaklarından hakça yararlanması gerektiğini vurguladı.

Diren, Kerkük'te kasım ayında yapılması planlanan referandumda yalnız bölgedeki halkın değil tüm Irak halkının oy vermesi gerektiğini belirterek, bunun olmaması durumunda sonucun şimdiden belli olduğunu söyledi.

Böyle bir sonucu Irak halkının kabul etmeyeceğini savunan Diren, sonucun bölgede çok büyük karışıklığa yol açacağını ileri sürdü.

Diren, Irak anayasasının 23. maddesine göre ''demografik yapıyı değiştirecek gayrımenkul alımının yasak olduğunu'' da hatırlattı. Her iki milletvekili de Iraklı Türkmenler'in asimile edilmek istendiğini belirlediklerini vurgulayarak, Türkiye'nin ne bu duruma, ne de sınırlarının hemen ötesinde büyüyen Irak yangınına kayıtsız kalabileceğini anlattılar.

Bir soru üzerine Çömez, geçmişte Saddam'ın Kerkük'ü Araplaştırma'ya çalıştığını ve Türkmen ile Kürt grupların sürgüne uğradıklarını belirterek, ancak şu anki durumda Kerkük ile geçmişte hiç bağlantısı olmayan Kürt grupların oraya yerleştirildiklerini vurguladı.

PKK TERÖRİZMİ

Turhan Çömez, Kuzey Irak'ta ve Türkiye-Irak sınır bölgesinde 5-6 bin PKK teröristi olduğunu ve 40 bin insanın PKK tarafından öldürüldüğünü hatırlatarak, PKK'lıların hala bölgede bulunmasının Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehdit ettiğini bildirdi.

Çömez, Iraklı Türkmenler'in kendisiyle yeni bir bilgiyi paylaştıklarını da ifade ederek, Mahmur kampından çıkan PKK teröristlerinin Kerkük'e geldiklerini öğrendiklerini söyledi.

Türkiye'nin ulusal güvenliğini de tehdit eden bu durum karşısında bu coğrafyaya ilgisiz kalmasının mümkün olmadığını anlatan Çömez, Irak konusunda Türkiye'de iktidar ve muhalefetin benzer anlayışa sahip olduğunu aktardı.

Çömez, bu bağlamda 11 Eylül'den sonra ABD halkının yanında olan Türk halkının, ABD'nin PKK ile ilgili atacağı adımı beklediğini ve bunun ilişkilerde bir dönüm noktası olacağına inandığını söyledi.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

İki milletvekili de ABD askerlerinin bölgeden çıkması gerektiğini belirterek, Iraklı grupların biraraya gelip yeni bir yapı ve anayasa oluşturmaları gerektiğine inandıklarını kaydettiler.

Diren, ABD askerlerinin bölgeden çekilmesi durumunda Kuzey Irak'ta çıkabilecek bir otorite boşluğunun PKK teröristlerinin işine yarayıp yaramayacağıyla ilgili bir soru üzerine, Türkiye'nin böyle bir durumda PKK'nın bölgede başıboş kalmasına izin vermeyeceğini, gerekirse o güvenlik boşluğunu doldurabileceği mesajını verdi.

1 MART TEZKERESİ

Diren, 1 Mart tezkeresinin TBMM'de reddedilmesiyle ilgili olarak da bu kararın meclisin verdiği en önemli demokratik kararlardan biri olduğunu ve Türk halkının iradesini yansıttığını söyledi.

Turan ve Diren, bugün Washington'a geçerek ABD'deki temaslarını orada sürdürecekler.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?