banner39

Türksat ilk Türk astronomu unutmadı

Hacı Bektaş Veli'nin müridi de olan Türk astronom Cacabey'in adı verilen uzay istasyonu teması altında ülke genelinde Uzay Haftası kutlanacak.

Arşiv 08.10.2009, 14:35 08.10.2009, 15:09
Türksat ilk Türk astronomu unutmadı

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni

Türksat, 2009 yılı Uzay Haftası kutlamaları için "2023 Cacabey Uzay İstasyonu" temasını belirledi. Hacı Bektaş Veli'nin müridi olan Cacabey'in adı verilen uzay istasyonu teması altında ülke genelinde resim ve maket yarışmaları düzenlenecek, konferanslar verilecek.

Türksat'tan yapılan açıklamaya göre, 2007 yılından bu yana Ulusal Koordinatörlüğünü üstlendiği "Dünya Uzay Haftası" etkinliklerini CeBIT'te tanıtacak. 2007 ve 2008 Dünya Uzay Haftası etkinliklerinde, 66 ülke arasında birinci olan Türksat A.Ş., 2009 Uzay Haftası Koordinatörlüğü çerçevesinde, ana sponsoru olduğu CeBIT Bilişim Eurasia fuarında Uzay Haftası etkinlikleriyle yer alacak.

Dünya Uzay Haftası etkinliklerini "Sosyal Sorumluluk Projesi" olarak gören Türksat, 2007 yılında ülke genelinde "Hayalinizdeki Uzay Aracı Resim Yarışması" düzenlemişti.

EVRENİ KEŞİF KONFERANSLARI

2008 yılında Dünya Uzay Haftası etkinlikleri kapsamında "Evreni Keşif Konferansları" ve "Hazerfen Uzay Aracı Maket Yarışması"nı düzenleyen Türksat, 2009 yılı Uzay Haftası kutlamaları için "2023 Cacabey Uzay İstasyonu" temasını belirledi.

Cacabey Selçuklu döneminde yaşadığı belirtilen ve tarihlerde Hacı Bektaş-ı Veli'nin müritlerinden olduğu söz edilen bir astronom olarak biliniyor. Dünya Uzay Haftası etkinliklerini daha geniş bir platforma yaymak ve tanıtmak amacıyla CeBIT Bilişim Eurasia fuarında "Sosyal Sorumluluk Standı" açacak olan Türksat, 2007 yılından itibaren öğrenciler tarafından yapılan eserleri burada sergileyecek ve kuracağı planetaryumda uzay konulu film gösterileri yapacak.

Birleşmiş Milletler Dünya Uzay Haftası Koordinatörlüğü (WSWA) üç yıldır Türkiye'deki okullarda gerçekleştirilen Uzay Haftası etkinlikleri sonrasında, Türksat'ı WSWA Yönetim Kurulu Üyeliğine seçerek, 2009 yılı için "Uzay için Eğitim" temasını tüm dünyada uygulama kararı aldı.

TÜRKİYE DÜNYA BİRİNCİSİ OLDU

Uzay Haftası etkinlikleriyle Türksat, öncelikli olarak eğitim kurumlarında ve gençler arasında, uydu ve uzay konularında sağlam bir bilinç uyandırmayı amaçlıyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Uzay Haftası Genel Koordinatörlüğü tarafından yayınlanan son veride, Türksat A.Ş.nin koordinatörlüğünde yürütülen Dünya Uzay Haftası etkinliklerinde Türkiye, "Etkinlik Sayısı" açısından dünya birincisi oldu

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?