banner39

Türk'ü Kürt'ten ayırmak imkansız

Yazar Vedat Türkali, 'Bu memlekette Türk'ü Kürt'ten ayırmak mümkün değil. Tek yol diyalog yolu. Daha yapılacak çok iş var bu memlekette' dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Türk'ü Kürt'ten ayırmak imkansız

Çeşitli sivil toplum kuruluşları, yazarlar, hukukçular ve aydınların çağrısıyla İçkale Otel'de düzenlenen “Türkiye Barışını Arıyor” konferansının ikinci gününde, Yazar Vedat Türkali açılış konuşması yaptı.

Türkali konuşmasında, böyle bir toplantının Türkiye'de yapılıyor olmasından büyük mutluluk duyduğunu söyledi. “Bir başka halkı baskı altında tutan ülke kendi halkını da özgür bırakmaz. Ben de özgür değilim” diyen Türkali, egemen güçlerin toplumu ürküttüğünü öne sürdü.

“Kürt sorununun dağda değil köyde, kentte, toplumun içinde yaşandığını” ileri süren Türkali, genel seçimlerdeki yüzde 10'luk baraj uygulamasıyla Kürtler'in parlamentoda temsil hakkının önüne geçilmeye çalışıldığını ileri sürdü. Türkali, şu görüşleri dile getirdi:

“Diyaloğun olmadığı ortamlarda silaha başvuruluyor. Tek yol diyalog yolu. Daha yapacak çok iş var bu memlekette. Bu memlekette Türk'ü Kürt'ten ayırmak mümkün değil. Ben buna inanıyorum. Ayırmak, hiçbir şey kazandırmaz. Kız alıp kız vermişiz, ortaklık kurmuşuz. Bütün kışkırtmalara rağmen ayrılmamışız. O noktaya gelinirse Türkiye batar.”

“Dünyanın içinde bulunduğu süreçte emperyalizmin en aşağılık oyunlarına sahne olduğunu” ifade eden Türkali, Türkiye'nin de bu ortamda adımlarını dikkatle atması gerektiğini dile getirdi. Türkali, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz birbirimize muhtaç iki halkız. Birbirimize öğretecek çok şeyimiz var. İki halkın birbirinden alıp verecekleri var. Bugün hala en ilkel toprak koşullarında insanlarımızı yaşatıyoruz, sonra 'demokrasi' diyoruz. Burada her an faşizm kapıdadır. Rantçılar, Türkiye'yi yiyorlar, bundan Türk de Kürt de zarar görüyor. Ölen çocuklar bizim çocuklarımız, ağlayan analar bizim analarımız. Tek yolumuz barışta, kardeşlikte emin olun. O zaman Türkiye vitese takmış gibi fırlayabilir. Herşeyimiz var ama insan ilişkilerimiz bozuk.”

Vedat Türkali'nin konuşmasının ardından dinleyiciler arasında bulunan bir kadın söz alarak Kürtçe olarak düşüncelerini dile getirdi.

Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, konuşmayı Türkçe çevirdi. Kadın konuşmasında, “Yüreğimiz sızlıyor. Yüreği sızlayan annelerin yürek sızısını dindirelim” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?