TÜRMOB'da CHP'li Özyürek için 'Onursal' kıyak

TÜRMOB'un, CHP'li Özyürek'e yaptığı 'Onursal' kıyak nedeniyle 7 yılda 88 bin lira zarar ettiği ortaya çıktı.

TÜRMOB'da CHP'li Özyürek için 'Onursal' kıyak

CHP Genel Saymanı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek’in 11 yıl başkanlığını yaptığı Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği’nin (TÜRMOB) misafirhanesinde düşük bedelle kalarak birliği 88 bin lira zarara uğrattığı ortaya çıktı. Özyürek ahlaki bir sorun bulunmadığını iddia etti. 

ONURSAL LOJMAN OLMAZ

Özyürek, 2003’de milletvekili seçilince başkanlığından ayrıldığı TÜRMOB tarafından ‘Onursal Genel Başkan’ ilan edildi ve Ankara Çankaya Zirvekent’te bulunan TÜRMOB’a ait misafirhanede kalmasını uygun bulundu. Özyürek de milletvekili seçildikten sonra 7 yıl burada kaldı.  

Maliye müfettişleri tarafından yapılan denetimde Özyürek’in TÜRMOB misafirhanesinde kalmasının mevzuata aykırı olduğu belirlendi. Özyürek’ten 2003’te aylık 94 lira alınırken, 2009’da misafirhanede kalma ücreti olarak aylık 146 lira alındı. Hazırlanan raporda TÜRMOB’un çok daha yüksek bir bedel alması gerektiği kaydedildi “Kullanım bedeli olarak çok düşük bir tutarın tahsil edildiği ve bu nedenle TÜRMOB’un maddi olarak kayba uğramasına neden olunduğu anlaşılmaktadır” denen raporda misafirhanenin bulunduğu Zirvekent Sitesi’ndeki kira bedellerinin, Özyürek’ten alınan  kira bedelinin çok üzerinde olduğu bu nedenle de Kamu Konutları Yönetmeliği’ne göre kira alınmasının haksız ve mantıksız olduğu bildirildi.

KİRA DEVEDE KULAK KALDI

Maliye müfettişlerinin hazırladığı raporda ayrıca, TÜRMOB Yönetim Kurulu üyesi Rıfat Nalbantoğlu’nun lojman olarak kullanabilmesi için bir konut kiralandığı, ödemenin Temel Eğitim ve Staj Merkezi (TESMER) bütçesinden yapıldığı da kaydedildi.

Nalbantoğlu’nun kaldığı konuta ödenen kira ile Özyürek’ten alınan misafirhane kullanım ücreti arasındaki fark kadar her ay kurumun ilave harcama yapmak zorunda kaldığı ifade edildi. Denetim raporunda Özyürek’ten alınan misafirhane bedeli ile Nalbantoğlu için kiralanan lojmanın aylık bedellerine de karşılaştırmalı olarak yer verildi.

146 LİRA ALDI, 1875 LİRA ÖDEDİ

Buna göre, misafirhane bedeli 2003’te aylık 94.2 TL iken, 30 Haziran 2009 tarihi itibariyle  146.4 TL olarak gerçekleşti. Söz konusu tarihlerde TÜRMOB bünyesindeki TESMER bütçesinden kiralık lojman için yapılan aylık ödeme tutarı ise 30 Haziran 2009 itibariyle bin 875 TL oldu. 2003 yılından 2009 yılının Haziran ayına kadar aradaki fark ise 88 bin 131 TL olarak gerçekleşti. Raporda 88 bin liranın TÜRMOB’un zarar etmesine neden olan yönetim kurulu üyelerinden  tahsil edilmesi istendi. 

Özyürek: Ahlaki bir sorun yok

Maliye müfettişlerinin hazırladığı raporla ilgili olarak Star’ın sorularını yanıtlayan Özyürek, misafirhanede bu şekilde kalmasının etik olup olmadığı konusunda  “Bence ahlaki bir sorun yok. Milletvekilleri de kamu misafirhanelerinde kalıyor” dedi. 

YILBAŞINDA EV ALDIM

Yılbaşına kadar kaldığı misafirhanede masrafları da kendisinin ödediğini belirten Özyürek, “Masraflar tarafımdan ödendi. Yönetmeliğe göre ücret ödendi. Aylık 800-900 lira yani bir milyar liraya yakın ödeme yaptım. Şu anda orada kalmıyorum. Yılbaşı itibariyle ev alıp ayrıldım” dedi. Özyürek, kendisine özel araç tahsis edilmediğini de kaydetti.

Özel araç tahsisi 

TÜRMOB’un CHP Saymanı Özyürek’e misafirhane tahsis etmekle kalmadığı, ayrıca yurtdışı seminer ve toplantıların giderlerini karşılamanın yanı sıra kendisine özel araç tahsis edildiği bilgisi de rapora girdi. Raporda, TÜRMOB şoförlerinin Özyürek’le birlikte yaptıkları mesailere ait detaylı bilgiler de yer aldı. 

Kaynak: Star

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 04:46
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35