banner39

TÜRMOB'dan çarpıcı işsizlik raporu

TÜRMOB Genel Başkanı Masum Türker, Türkiye'de fiili işsizliğin yüzde 26 olduğunu belirtti.

Arşiv 25.03.2010, 02:05 25.03.2010, 02:05
TÜRMOB'dan çarpıcı işsizlik raporu


Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği Başkanı (TÜRMOB) Genel Başkanı Masum Türker, Türkiye'de fiili işsizliğin yüzde 26 olduğunu ifade ederek, ''Türkiye'deki her 4 işsizden 1'i yüksek tahsilli'' dedi.

Türker, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesinde düzenlenen, ''2010 Baharında Türkiye Ekonomisine Bakış'' konulu konferansta, öğrencilere muhasebe mesleği hakkında bilgiler verdi.

Muhasebeciliğin zor, fakat saygın bir meslek olduğunu belirten Türker, ''Mesleğinizle ilgili devamlı araştırın. Yenilikleri takip edin. Konuşmaktan korkmayın. Doğru bildiğiniz her şeyi, her zeminde anlatmaktan çekinmeyin. Hakkınızı arayın'' diye konuştu.

Türker, Türkiye ekonomisinin şu anda görünenden daha zor durumda olduğunu öne sürerek, şunları kaydetti:

''Daha önceki borçlanmaya yönelik bir büyümeyle krize girildiği için mevcut borç olması gerekenden fazla ve cari açık yüksek. Bu nedenle üretim ekonomisinin tesis edilebilmesi için ithalatın kontrol altına gireceği, gerçekçi kur sistemine geçilmesi lazım. Üreticinin, ihracatçının üzerinde kur baskısı olmamalıdır. Üretim ekonomisinin gelişmesi için diğer bir önlem, iç talebin arttırılmasıdır. Bu nedenle bireylerin gelirlerini yükseltecek, 'Hane halkı gelirler politikası' ön planda olmalıdır. Bu amaçla memurların ve emeklilerin maaşları arttırılmalı, tarım sektörü desteklenmeli, çiftçilere destek ödemesi yapılmalı. Bu gerçekleştiğinde ekonomi canlanacak, kur kontrol altına alındığı için talep ithalat yoluyla değil, üretimle karşılanacaktır. Türkiye'deki üretimsizlik, işsizliği artırmıştır. Fiili işsizlik, yüzde 26'dır. Her 4 işsizden 1'i yüksek tahsillidir. Üretim arttıkça işsizlik de azalacaktır.''

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?