banner15

'Turuncu Devrim' Ülkesinde Seçim

Ukrayna'da 'Turuncu Devrim'le işbaşına gelen Devlet Başkanı Yuşçenko'nun liberal ekibi için halkın önündeki ilk sınav niteliği taşıyan genel seçimler başladı.

'Turuncu Devrim' Ülkesinde Seçim

Ukrayna'da kayıtlı 37 milyon seçmen parlamentonun 450 üyesini belirlemek için sandık başına gitmeye başladı. Türkiye saatiyle 22.00'de sona erecek seçimlerin ilk sonuçlarının yarın erken saatlerde alınması bekleniyor. 48 milyon kişinin yaşadığı Ukrayna'da yapılan genel seçimlerde yüzde 3'lük ülke barajı bulunuyor. Kamuoyu araştırmaları hiçbir partinin tek başına hükümet oluşturamayacağını gösteriyor. Batı destekli 'Turuncu Devrim' ile iktidara gelen Viktor Yuşçenko liderliğindeki hükümetin seçimi kaybedeceği tahmin ediliyor.
 
Yanukoviç birinci olabilecek mi?
 
Araştırmalar, Moskova yanlısı muhalefet lideri Viktor Yanukoviç'in Bölgeler Partisi'nin seçimi açık arayla birinci bitireceği yönünde. Yoklamalara göre, Viktor Yuşçenko'nun Bizim Ukrayna partisi ikinci sırada, Yuşçenko'yla araları bozulan eski başbakan Yulya Timoşenko'nun Yulya Timoşenko Bloğu ise üçüncü sırada yer alacak. 45 partinin katıldığı seçimlerde barajı geçmesi beklenen diğer partiler ise, Oleksandır Moroz başkanlığındaki Sosyalist Parti, Petro Simonenko'nun Komünist Partisi ve Parlamento Başkanı Volodimir Litvin'in Litvin Halk Bloğu.
 
Ukrayna, ViktorYyanukoviç'in Cumhurbaşkanlığı seçimini kazandığının ilan edilmesiyle başlayan sokak gösterileri sonrasında iktidar değişikliğine sahne olmuştu. Turuncu Devrim olarak anılan protestoların ardından, 11 ocak 2005'te Viktor Yuşçenko seçimin galibi ilan edilmişti.
 
Ekonomi krizlerden kurtulamıyor

 
Ülke ekonomisi iki yıldır krizlerden kurtulamıyor, büyüme yavaşlıyor. Devrimin 'turuncu prensesi' Yulya Timoşenko'yu başbakanlık koltuğundan eden yolsuzlukların soruşturulmadığı iddiaları da, Yuşçenko ve partisini zora sokuyor. Kamuoyu araştırmaları hiçbir partinin tek başına hükümet oluşturamayacağını gösteriyor. Yani ülkede seçimlerin ardından siyasi belirsizlik bir süre daha devam edecek. Bu durumun Turuncu Devrim'in mimarı Yuşçenko üzerindeki baskıyı daha da arttırması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48