banner15

Turuncu Devrim'e Ağır Darbe

Ukrayna'da, Turuncu Devrim ile iktidara gelen Viktor Yuşçenko'nun partisi genel seçimde ancak üçüncü sırada yer alabildi. İlk sonuçlara göre seçimi Rusya yanlısı muhalefet kazandı.

Turuncu Devrim'e Ağır Darbe
Ukrayna'da, 'Turuncu Devrim'den 15 ay sonra halk genel seçim için sandık başına gitti. Turuncu Devrim ile iktidara gelen Viktor Yuşçenko'nun partisi genel seçimlerden yenilgiyle çıkarken, ilk sonuçlara göre seçimi Rusya yanlısı muhalefet lideri Viktor Yanukoviç’in yüzde 33,3 oyla kazandı.

Batı yanlısı Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'yu iktidara getiren 'Turuncu Devrim'den sonra yapılan genel seçimlerde Viktor Yuşçenko'nun partisi ağır bir yenilgiye uğradı. Ancak hiçbir parti tek başına iktidara yetecek oy kazanmadından ülkede koalisyon hükümetinin kurulması bekleniyor.

37 milyon seçmenin bulunduğu ülkede dün yapılan 450 sandalyeli parlamento seçimlerinde, Yuşçenko'un partisi yüzde 13,5 ile üçüncü sırada yer alırken, seçimlerden zaferle çıkan Yanukoviç ise oyların yaklaşık yüzde 33'ünü topladı. İkinci sırada ise eski başbakan olan Yulia Timoşenko'nun partisi ise oyların yaklaşık yüzde 22'sini aldı.

'Turuncu Devrimi' öncesinde ve sonrasında Cumhurbaşkanı Yuşçenko'nun en büyük destekçilerin başında gelen Timoşenko ile Yuşçenko arasında yolsuzluk iddiaları nediyle iki siyasetçinin arası açılmıştı. Ancak iki partinin liderleri Timoşenko'nun lideri olacağı yeni bir hükümet için güçbirliği yapabileceği belirtiliyor.

Viktor Yanukoviç'in iktidara gelmesi durumunda, Avrupa ile ilişkileri zedelemeyecek şekilde Rusya ile bağları tekrar kuracağını vurguluyor. Yuşçenko, bundan 15 ay önce Viktor Yanukoviç'e karşı cumhurbaşkanlığı seçimine girmiş, seçim sonrasında uzun süren protesto gösterileri ve tartışmaların ardından Ukrayna liderliğini kazanmıştı.

Kiev'deki BBC muhabirleri bu sonucu ekonomideki yavaşlamaya ve vadedilen değişimlerin gerçekleşmemiş olmasına bağlıyor. Yuşçenko, bundan 15 ay önce Viktor Yanukoviç'e karşı cumhurbaşkanlığı seçimine girmiş, seçim sonrasında uzun süren protesto gösterileri ve tartışmaların ardından Ukrayna liderliğini kazanmıştı. Viktor Yanukoviç ise geçen hafta BBC'ye verdiği mülakatta, Turuncu Devrim'in ülkedeki durumu daha da kötüleştirmekten başka bir işe yaramadığını söylemiş Devrim'in liderlerinin, yetersiz ve amatör olduklarının ortaya çıktığını savunmuştu.

Yanukoviç, bu kadronun ülkenin yarısına yalan söylediğini, diğer yarısını da küçük düşürdüğünü belirterek hükümetin, Avrupa ile yakınlaşmak istediğini söylemesine rağmen bu yolda hiçbir adım atamadığını ifade etmişti. Viktor Yanukoviç, iktidara gelmesi durumunda, Avrupa ile ilişkileri zedelemeyecek bir şekilde, Rusya ile bağları tekrar kuracağını vurguluyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48