banner15

'Turuncu Devrim'in Hayal Kırıklığı

Ukranya, tahmin edilenden daha hızlı bir şekilde, dönüşüm yaşayan diğer ülkelerin alışa gelmiş kaderine doğru gidiyor. Yabancı gözlemciler ve Ukranya halkı bu yılın Şubat ayında ülkede olaylı bir şekilde gerçekleşen "turuncu devriminin" hayal kırıklığı

'Turuncu Devrim'in Hayal Kırıklığı

Ukranya halkı turuncu devrimi ile beraber çok önemli sivil ve politik haklar elde etti, ama bu haklar çok erken hafızalardan silinmeye başlandı. Çünkü önemli olan kazanılmış hakların yaşamın her alanında daha ileriye taşınması ve geliştirilmesiydi. Ukranya halkı aktif bir şekilde şimdiye kadar tabu olan her şeyi tartışıp eleştirebiliyor. Medyada çok gelişkin olmasa da basın özgürlüğünü kullanıyor. Ancak Ukranya, tahmin edilenden daha hızlı bir şekilde, dönüşüm yaşayan diğer ülkelerin alışa gelmiş kaderini yaşamaya başladı.

Herkes şokta

Turuncu devrimden sonra öngörülen değişimin hayata geçmemesinden ötürü hayal kırıklığı yaşayan halk, mevcut yönetime sırt çevirip yeniden eski liderlere dönme niyetinde. Ülkede erken başlayan bu hayal kırıklığının bir nedeni bu tip sosyal dönüşümlerde yaşam standartındaki gelişmelerin insanların beklediğinden daha fazla sürmesi oluştuğu belirtiliyor. Siyasi gözlemcilere göre ise bu hayal kırıklığının en önemli nedeni olaylı bir şekilde iş başına gelen yönetimin ülkenin yönünü yeteri kadar Avrupa’ya çevirmemesi ve batılı ülkelerle sınırlı işbirliğine gitmemesi. Bu yüzdendir ki güven kaybına uğrayanlardan birisi de Avrupa Birliği. Ukranya’da yıllardan beridir varlığını sürdüren rüşvet ve yönetimlerin kendi özel çıkarları için çalışmalarının halen varlığını sürdürdüğüne dikkat çekiliyor. Ülkede yeni bir politik değişim için sokaklarda gösteri yapanlar, yerli ve yabancı yatırımcılar devriminin lideri devlet başkanı Viktor Yuşçenko’nun hayata geçmeyen politikaları karşısında şoke olmuş durumdalar. Diğer yandan ülkenin yeniden yapılanması için turuncu renki altında biraraya gelen politikacılar da bu bir yıllık süreç zarfında aralarındaki anlaşmazlıklardan ve hala verilen sözlerin yerine getirilememesinden ötürü parçalanmaya doğru gidiyor.

Yuşenko iktidarı kaptırabilir

Ukranya’nın bağımsızlığını kazandıktan sonra yönetim kurumunun dış etkilerden uzak bir şekilde kendi iradesiyle kararlar alamadığı ve hala eski yapılanmanın etkin olduğu görüntüsü veriyor. Buna örnek olarak parlamentonun geçtiğimiz birkaç ay içinde bazı yeni uygulamaları hayatta geçirmediği gibi tersine, bunları gündemden çıkarması gösteriliyor. Bu durumda Yuşçenko’nun seçimlerde gerekli çoğunlu ulaşabilmesinin zor olduğu söylenebilinir. Eğer gerekli çoğunluğu sağlıyamazsa rakibiyle koalisyona gitmesi ve başbakanlığı Juri Yuşanurow’a kaptırabilir. Yeni seçimlerde işbaşına gelecek olan yönetim aynı zamanda 2006’nın başında beklemekte olan anayasa değişikiliği tasarısının da kaderini belirleyecek. Avrupa Birliği’nin ise Ukranya için bir komisyon oluşturması, kendi tarafına çekebilmek için yeni yönetimi cesaretli adımlar atması yönünde teşvik etmesi ve yardımlarda bulunması bekleniyor.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
cevdet kaya
cevdet kaya - 1 yıl Önce

Adam gibi adam abdurrahim karakoc

banner39

banner50

banner47

banner48