TÜSİAD Dış Politika Ödülü Bildt'e verildi

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt teşekkür konuşmasında, Türkiye'nin AB üyelik görüşmeleri sürecinde tartışmaların diyalog, saygı ve anlayış içinde yapılması gerektiğini belirtti

TÜSİAD Dış Politika Ödülü Bildt'e verildi

TÜSİAD'ın "Bosphorus Prize for European Understanding" ödülü, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt'e verildi.

TÜSİAD tarafından verilen "TÜSİAD Dış Politika Ödülü" Ankara Devlet Konukevi'nde düzenlenen törenle 5. kez sahibini buldu.

Ödül, "Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği ile ilgili tartışmaların rasyonel bir zeminde yürütülmesine verdiği rasyonel destek" nedeniyle İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt'e verildi.

Bildt ödülünü, Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ'ın elinden aldı.

Törende bir konuşma yapan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ Bildt'in bir devlet adamı olarak Türkiye'nin AB'ye üyelik konusundaki desteğinin ve Bosna'da barışın sağlanmasındaki katkılarının Türkiye kamuoyu tarafından bilindiğini ve takdir edildiğini söyledi. Devlet Bakanı Mehmet Aydın da konuşmasında, Türkiye ve İspanya'nın öncülük ettiği Medeniyetler İttifakı'nın çok önemli bir girişim olduğunu kaydetti.

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt de teşekkür konuşmasında, Türkiye'nin AB üyelik görüşmeleri sürecinde tartışmaların diyalog, saygı ve anlayış içinde yapılması gerektiğini belirtti. Carl Bildt, Türkiye Cumhuriyeti modernleşmesinin ve laikliğinin önemine değindi.

Türkiye'nin dinamik bir ülke olarak Avrupa'ya hayat ve enerji katacağını ve yeni perspektifler kazandıracağını söyleyen Bildt, geçen yıl yapılan genel seçimlerin, Türkiye'de demokratik sürece verilen desteği gösterdiğini ifade etti. Bildt, 301. maddenin değiştirilmesine ilişkin adımları takdirle karşıladıklarını da kaydetti.

Kaynak: ANKA
Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2008, 00:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35