banner39

TÜSİAD, iki yıllık programını Başbakan'la paylaştı

TÜSİAD'ın yeni yönetimi önümüzdeki iki yıllık programını Başbakan Erdoğan'la paylaştı.

Arşiv 18.02.2010, 17:00 18.02.2010, 17:00
TÜSİAD, iki yıllık programını Başbakan'la paylaştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

 

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneğinin (TÜSİAD) Başkanı Ümit Boyner, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının tartışılmaz bir konu olduğunu belirterek, "İnsanlar bir çok şeyden yoksun yaşayabilir ama adaletin işlemeyeceği korkusuyla yaşayamaz" dedi. 

Başbakan Erdoğan, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ve beraberindeki heyeti, Başbakanlık Merkez Bina'da kabul etti. Boyner, kabulün ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan ile TÜSİAD'ın "2010-2012 Programı"nı paylaştıklarını söyledi. 

Özellikle istihdam ve sürdürülebilir büyüme konularında hükümet ve ilgili bakanlıklarla işbirliği yapma arzusunda olduklarını Başbakan Erdoğan'a ilettiklerini ifade etti.

Sürdürülebilir büyümenin "alt açılımları konusunda bir işbirliği imkanı" olabileceğini zannettiğini belirten Boyner, "Çeşitli konularda işbirliği yapma imkanımız olacak gibi görünüyor" dedi. Boyner, demokratikleşme, AB'ye uyum süreci ve dış ilişkiler konularında da programlarının ana hatlarını Başbakan Erdoğan ile paylaştıklarını dile getirdi. 

"VATANDAŞLARDA GÜVEN KAYBI OLABİLİR" 


"Yargı ile hükümet arasında bir gerginlik yaşanıyor. İş dünyası, bu gerginliği nasıl karşılıyor?" sorusuna Boyner, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının tartışılmaz bir konu, yargının kuvvetler ayrılığı noktasında çok önemli bir güç olduğunu söyledi.

Bu noktada, yargının "siyasallaşmaya götürüldüğü" gibi bir görüntünün bile vatandaşlar arasında ciddi güven kaybına neden olabileceğini vurgulayan Boyner, "Bizim için de böyle. İnsanlar bir çok şeyden yoksun yaşayabilir ama adaletin işlemeyeceği korkusuyla yaşayamaz. Onun için umuyoruz ki bu noktadaki tartışmalar bir anlayışla çözümlenebilir, çünkü gerçekten hem iş dünyası hem de bütün Türkiye için bu önemli bir kaygı konusu" dedi.

Boyner, yargı reformuna ilişkin bir soruya karşılık olarak da bu konuda önemli çalışmaları bulunduğunu, bunları hükümet ile ve gerekli makamlarla paylaştıklarını ve paylaşmaya da devam edeceklerini dile getirdi. Boyner, "Bu konuyu Başbakan ile görüştünüz mü?" şeklindeki soruya karşılık, programlarında zaten bu konunun olduğunu ve bu çerçevede görüştüklerini söyledi.

Ümit Boyner, IMF ile ilgili bir soru üzerine de "IMF konusunu görüşmedik. Tabi ki ekonomi gündemimizin en önemli konularından biriydi. Zaten sürdürülebilir büyüme dediğinizde ekonominin her noktasına el atmak zorundasınız. Bu konuda, hem programımızın bütün noktalarını hem çözüm önerilerini sene içinde sık sık paylaşacağımızı dile getirdik" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?