banner39

Tüsiad 'krizi' için kıdemli başkanlar toplanıyor

TÜSİAD'da tartışmaya neden olan 'etkinlik' ve 'tavır alamama' meseleleri, Başkanlar Konseyi'nin gündemine geliyor

Arşiv 03.10.2009, 08:20 03.10.2009, 14:38
Tüsiad 'krizi' için kıdemli başkanlar toplanıyor


TÜSİAD'ın Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısının yapıldığı Sabancı Center'daki tartışmada yeni gelişmeler..

TÜSİAD üyeleri, YİK toplantısının yapıldığı 1 Ekim gününe kadar, Doğan Grubu'na kesilen 3.7 milyar TL'lik vergi cezası ile 4.8 milyar TL'lik teminat talebi konusunda durumdan vazife çıkarmak ile çıkarmamak arasında uzunca bir süre gidip gelmişti.

Çok sayıda katılımın olduğu YİK toplantısında 30 kadar üye söz aldı. Bugüne kadar yapılan YİK toplantıları arasında bu sayı rekor da sayılabilirdi.
Dün basına kapalı toplantıda geçen diyalogların bu sütunlara yansıması, "TÜSİAD Başkanlar Konseyi"nden kimi üyeler arasında yoğun bir telefon trafiği yaşanmasına yol açtı.

Sonunda "Başkanlar Konseyi" üyelerinin önümüzdeki günlerde bir araya gelmesi söz konusu oldu.

Kasım ayında yapılması planlanan "TÜSİAD Başkanlar Konseyi" toplantısı TÜSİAD kurucu başkanlarından Feyyaz Berker'in ABD seyahati göz önüne alınarak ekim ayına alınmıştı.

Başkanlar Konseyi toplantısından önce bir araya gelmesi söz konusu olan "başkanların", YİK'te tartışma konusu yapılan "TÜSİAD'ın etkinliği" ve "Doğan Grubu'na kesilen astronomik vergi cezasına karşı tepkisiz kalmayı da" kapsayan, işadamlarının "otosansür" eğilimini masaya yatırmaları bekleniyor.

TÜSİAD üyelerinin büyük çoğunluğunda, Doğan Grubu'na verilen vergi cezasının, kamu gelirlerinin artırılmasının amaçlandığı vergi misyonuyla bağdaşmadığı izlenimi vardı.

Kritik kararları konsey alıyor

TÜSİAD'ın karşı karşıya kaldığı her kritik konu gibi, bu kez de görev "Başkanlar Konseyi"ne düştü.

Başkanlar Konseyi, TÜSİAD'ın alacağı kritik kararlarda ağırlığını hissettiren en üst organ olarak işlev görüyor. TÜSİAD'ın stratejik kararlarını veren bu yapı, bugünkü ve en az iki seçim dönemini içine alacak bir eğilim belirliyor.
Örneğin TÜSİAD'ın yönetim kuruluna 2010 yılında Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, 2014 yılında Ali Koç'un başkan olması doğrultusunda beliren süreci bu konsey tayin edebiliyor.

Ekonomik ve siyasi gelişmelere ilişkin "üst perdeden" bir mesele anlatılacaksa, yine başvurulan adres "Başkanlar Konseyi" oluyor.
Önümüzdeki günlerde bir araya gelecek "Başkanlar Konseyi"nin, YİK'te eleştiri konusu olan "etkinlik" ve "yöntem" konularına açıklık getirmesi bekleniyor.

İlgili haber: TÜSİAD'da Aydın Doğan kavgası!

Kaynak: Milliyet

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?