banner39

TÜSİAD'da Aydın Doğan kavgası!

TÜSİAD'ın dünkü toplantısında, babasının holdingine kesilen cezayı gündeme getiren Arzuhan Doğan'a tepki gösterildi.

Arşiv 02.10.2009, 09:44 02.10.2009, 12:21
TÜSİAD'da Aydın Doğan kavgası!Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısına Aydın Doğan şirketlerine kesilen vergi cezası damgasını vurdu. Sabancı Center'da dün yapılan konsey toplantısının basına kapalı bölümünde TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ilginç bir öneride bulundu.

Yalçındağ, toplantıda, dernek üyesi işadamlarından, aynı zamanda babası olan Aydın Doğan şirketlerine kesilen 4,8 milyar liralık cezalı vergiye karşı açık şekilde muhalefet etmelerini istedi. TÜSİAD Başkanı'nın bu teklifine dernek üyeleri tepki gösterdi. Edinilen bilgiye göre 'Hukuku ve demokrasiyi ilkesel olarak savunursak sorunlar çözülür' diyen bazı işadamları Yalçındağ'ın babası için yaptığı teklifi eleştirdi. Bir üyenin 'Doğan'a vergi cezası kesilince ilkelerin hatırlanmasına' karşı çıktığı ve birçok üyeden de destek aldığı öğrenildi.

Doğan şirketlerine kesilen 4,8 milyar liralık cezalı vergiye karşı seslerini yükseltmelerini isteyen Yalçındağ'ın teklifine dernek üyesi işadamları karşı çıktı. Edinilen bilgiye göre Yalçındağ'dan sonra söz alan işadamları, Maliye'nin yasal zeminde kestiği cezayı açıktan açığa eleştirmek için kararın arkasında duran hükümetten çekindiklerini ifade etti. TÜSİAD Başkanı Arzuhan Yalçındağ ve TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Mustafa Koç, toplantının basına açık olan açılış bölümünde yaptıkları konuşmada Doğan Grubu'nun ismini vermeden kesilen vergi cezasını eleştirdi. Mustafa Koç, "Şu çok açıktır ki iş dünyası bugün, son dönemlerde vergi kurumunun siyasallaşmasından ciddi endişe duymaktadır. TÜSİAD uzun süredir sağlıklı bir demokrasinin işlerlik kazanabilmesi için siyasî iradeden tam bağımsız çalışabilen bir Gelir İdaresi'nin gerekli olduğunu her fırsatta dile getirmektedir" dedi.

IMF ile hükümetin bugüne kadar anlaşma yapmamış olmasını da eleştiren Koç, Türkiye'nin dış kaynağa ihtiyacı olduğunu söyledi. Mustafa Koç, 'Türkiye'nin arzu edilen seviyede büyüyebilmesi açısından dış kaynak belli bir süre daha kritik öneme sahiptir. Bu bağlamda IMF kaynağını dışlama lüksüne acaba sahip miyiz?' diye konuştu. Koç, 'Kürt açılımından" bahsedilen bir ortamda seçim sistemindeki yüzde 10'luk barajın duruyor olmasının çelişki olduğunu ifade etti.

Dünkü gergin toplantı, Milliyet Gazetesi'nde de sansürsüz bir şekilde verildi. 'TÜSİAD'da atışma' başlıklı Serpil Yılmaz'ın yazısını gazete aynen şu spotla duyurdu: "TÜSİAD üyelerinin basına kapalı toplantısında son yılların en sert tartışması yaşandı. İş dünyasının ünlü isimleri arasındaki en gergin zirveyi Serpil Yılmaz sansürsüz yazıyor."

Serpil Yılmaz'ın yazısından bazı bölümler ise şöyle: "Derneğin eski üyelerinden biri ise daha önceki yıllarda yapılan TÜSİAD toplantılarındaki çıkışlarıyla bilinen,  'Yıldırım Aktürk faktörünü' hatırlatarak, 'Merak etmeyin, Yıldırım yine birilerine çatar,  sonra da devletteki deneyimlerini anlatır. Kapalı oturum da böylece geçer' yorumunu yaptı.

O anda hiçbir üye birkaç dakika sonra son yılların en gergin kapalı oturumunun yapılacağını tahmin etmiyordu.

Basına kapalı oturumda ilk sözü TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ aldı.

Doğan grubunun hissedarı ve yöneticisi de olan Yalçındağ, 'Biliyorsunuz TÜSİAD Başkanı olarak konuşmalarımda Doğan grubuna yönelik haksız vergi cezaları üzerinde durmuyorum. Çünkü grubumla ilgili bir konu. Ama bu konuda siz de gereğinden fazla dikkatlisiniz. Oysa bu Türkiye'nin de meselesi' diyerek 'Hep beraber susuyoruz' imasında bulundu.

.....

Daha sonra kürsüye Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi Ali Koç geldi. Koç'un sözleri tartışmanın sertleşeceğini gösteriyordu: 'Arzuhan haklı. Bu konuda (vergi) fazla sessiz kaldık. Destek vermemiz, sahip çıkmamız gerekirdi.  TÜSİAD olarak etkimizi kaybediyoruz. Gerektiğinde yumruğumuzu masaya vurmamız lazım. TÜSİAD'ın yönetim tarzını doğru bulmuyorum. MÜSİAD'dan bile daha güçsüz algılanmaya başladık.  Onlar daha çok dikkate alınıyor. Şimdiye kadar bu toplantılara gelmiyordum. Artık gelme niyetindeyim. Ama bu sözlerimden sonra beni konuşturmazsınız' diye sert bir çıkış yaptı.

Ali Koç'un gerginliği artıran sözlerini, ağabeyi TÜSİAD YİK Başkanı Mustafa Koç yumuşatmaya çalıştı: 'Ali Bey hep böyle konuşacaksanız sizi sık sık bekleriz.'

....

Beklenen an geldi ve Hayat Holding Yönetim Kurulu Üyesi Yıldırım Aktürk sahne aldı.  Sözlerine 'Masanın diğer tarafı da var' diye başlayan Aktürk şöyle devam etti:

'Aydın Doğan başka sektörlerde iş yaparken medya işine girdi. Medya sektörüne girerken başına böyle işlerin de gelebileceğini hesaplamalıydı. Medya gücü kullanılarak elde edilen avantajlar da unutulmasın.'

TÜSİAD Başkanı Yalçındağ, Aktürk'ün sözlerine itiraz etti: 'Medya gücünü kullanarak bizi haksız kazanç sağlamakla itham ediyorsunuz. Bu konuda yanlışımız yoktur.'

Derneğin duayeni Rahmi Koç araya girdi: 'Konuyu büyütmeyelim. Kişisel tartışma olmasın. Sonra karşılıklı konuşursunuz.'

Yalçındağ ısrar etti: 'Hayır ben cevap vermek istiyorum. Bu sözleri hakaret sayarım. Grup olarak yanlışımız yok, alnımız açık' dedi ve Aktürk'ün örnek vermesini istedi.

Aktürk 'Türkiye'nin en büyük medya grubu olarak özelleştirmeden Petrol Ofisi'ni aldınız' deyince Yalçındağ yine müdahale etti:

'Petrol Ofisi'ni İş Bankası'yla aldık. Bu özelleştirme kamuoyuna açık şekilde yapıldı. Ayrıca o tarih itibariyle Cumhuriyet tarihinin en yüksek bedelli özelleştirme ihalesiydi.'

Havanın iyice elektriklenmesi üzerine TÜSİAD'ın ağır topları 'Toplantı bitmiştir' diyerek fiili durum yarattılar ve gergin oturum sona erdi. 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?