banner39

TÜSİAD'dan 'cübbeli siyaset'e tepki

TÜSİAD'a göre, AB'ye uyum sürecinde yargı çok gerilerde kaldı, hukuk da hukukçular elinde araç haline getirildi.

Arşiv 06.04.2010, 14:26 06.04.2010, 14:46
TÜSİAD'dan 'cübbeli siyaset'e tepki

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yargının acil reforma ihtiyacı olduğunu belirten TÜSİAD Başkanı Boyner, “Hukuk bazı hukukçuların elinde siyaset aracı olarak kullanılıyor. İstikrar için reform şart” dedi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde adaletin, Türkiye’nin en geri ve mutlaka, hemen ciddi reformlara tabi tutulması gereken alan olduğunu söyledi. Boyner, TÜSİAD’ın, ’En iyi Genç Hukukçu’ ödül töreninde yaptığı konuşmada, demokrasi ve hukuk devleti ilkeleri tam olarak yerleşmeden ulaşılan refah düzeyinin kalıcı olmayacağını belirtti. Adaletin fiziki sorunlarından bahseden ve bunların bir an önce çözülmesi gerektiğini vurgulayan Boyner şunları söyledi:

ÇOCUKLARI TERÖRİST YAPTIK’

‘’Yargı reformu hem yapısal hem de zihinsel dönüşümleri kapsamak zorunda. Epeydir biliyorduk ki yargı mensuplarımızın ağır iş yükleri, adalete ayrılan paylar ve bu payların kullanımı sorundu. Son 3-4 yıldır toplum olarak bambaşka hukuk sorunlarını izliyoruz. Örneğin gözaltında tutukluluk süresi, adaletin doğru dağıtılması için aksaklıklar taşıyabiliyor. Küçük çocuklar taş attıkları için terörist muamelesi görebiliyorlar ve terörist gibi hüküm giyebiliyorlar. Bazı hukukçuların elinde hukukun siyaset aracı olarak kullanıldığını görüyoruz. Hukuk adeta siyasi tarafların hesaplaşma alanı haline getiriliyor.”

İSTİKRAR HUKUK DEVLETİ İLE MÜMKÜN

İstikrar ve refahın hukuk devleti olabilmekle mümkün olduğunu vugulayan Boyner, hukuk devleti kavramının her şeyden önce hukuka saygı ve hukukun üstünlüğü olarak ele alınması gerektiğini belirtti. Boyner, bunun için de hukuk yapanlar ve yönetenler dahil tüm vatandaşların dokunulabilir olmaları ve herkesin hukuk önünde eşit olması gerektiğini kaydetti. 

ADALET KLİŞESİNE İNANDIRICILIK KAZANDIRMAK ZORUNDAYIZ

Boyner, tüm dokunulmazlıklar ve ayrıcalıkların kaldırılması ve herkesin kanunun önünde eşit olmasının zorunlu olduğunu vurgulayarak istikrarlı kalkınma ve sürdürülebilir büyümenin hukuk devleti ile mümkün olacağını söyledi. Boyner, “‘Türk adaletine güveniyorum güvenim sonsuzdur’ klişesine toplum vicdanında inandırıcılık kazandırmak zorundayız’’ dedi. 

Yorumlar (1)
cengiz topaktaş 12 yıl önce
Sayın tüsiad başkanı sen hukuktan ne anlarsın...
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?