banner39

Tutuklanan PKK'lılar Fransa ajanı

Paris gözaltına alınan, ardından tutuklanan terör örgütü PKK üyeleri arasında Fransız gizli servisinin muhbirlerinin de bulunduğu bildirildi

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Tutuklanan PKK'lılar Fransa ajanı

Paris banliyölerinde geçen pazartesi günü düzenlenen operasyonlar sonucu gözaltına alınan ve cuma günü ilk sorgularının ardından tutuklanan terör örgütü PKK üyeleri arasında Fransız gizli servisinin muhbirlerinin de bulunduğu bildirildi.

Le Parisien gazetesi, cuma gecesi sorgu hakimine verilen ifadeleri dinleyen kaynaklarına atıfta bulunduğu haberde, ''tutuklu yargılanmasına karar verilen bazı militanların, Fransız Casuslukla Mücadele (DGS) istihbarat birimiyle düzenli ilişki içinde olduklarının ortaya çıktığını'' yazdı.

Yine aynı kaynağa atfen verilen haberde, tutuklanan bazı terör örgütü üyelerinin, örgütün mali yapısı ve örgütlenmesi hakkında sürekli bir DGS görevlisine bilgi verdiği bildirildi.

Gazete gözaltına alınan ve terör örgütünün ''kasası'' olarak bilenen Nedim Seven adlı teröristin de DGS'ye bilgi verenler arasında olduğunu yazdı.

Gazete yine başka bir gözlemciye dayanarak, DGS'nin terör örgütü üyeleriyle ''siz ülke topraklarında saldırı yapmayın, biz de sizi sakin bırakalım'' şeklinde üstü kapalı bir anlaşmaya varılmış olabileceği yolundaki görüşe yer verdi.

DGS kaynaklarıysa gazeteye yaptıkları açıklamalarda, bu görüşe karşı çıkarak, şüpheli durumlara kesinlikle taviz vermediklerini belirttiler ve yasal olmayan bir işe kalkışmaları önlemek için terör örgütü üyeleriyle temas içinde olduklarını söylediler.

Sorgu yargıcı, cuma gecesi yapılan ön soruşturma sonunda, 15 terörist hakkında adli soruşturma açılmasını kararlaştırdı.

Daha sonra ikinci kez yargıç önüne çıkarılan teröristlerden 14'ünün tutuklu yargılanmasına karar verilmişti.

Paris'teki operasyonlar çerçevesinde terör örgütünün başkentteki merkezi olan bir ''kültür merkezine'' de baskın düzenlenmiş, çeşitli evrakla bilgisayarlara el konulmuştu.

Bu merkeze düzenlenen baskının, terör örgütüne maddi destek sağlayan ve örgütün Avrupa'daki üst düzey sorumluları olduğu tahmin edilen kişilere karşı Paris'in çeşitli banliyölerinde düzenlenen operasyonlar çerçevesinde yapıldığı belirtiliyor.

Gözaltına alınanlara, teröre mali kaynak sağlama dışında, ''organize suç'' ve ''kara para aklama'' suçlamaları yöneltiliyor.

Fransız basını, gözaltına alınanların uyuşturucu kaçakçılığı yapıyor olabileceği olasılığının da ciddi bir biçimde araştırıldığını belirtiyor.

Paris'teki operasyon, geçen yıl 2 PKK'lı teröristin döviz bürosunda kaynağını açıklayamadıkları 200 bin avroyu dolarla çevirmek isterken gözaltına alınmaları sonucu başlatılan soruşturma çerçevesinde düzenlenmişti.

Fransa'da terör örgütü PKK'nın faaliyetleri, 1993 yılında yasaklanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?