banner39

Tutuklu 2 Filistinli tutuklu açlık grevine başladı

19 Martta tutuklanan Hamas liderleri gayri insani hücret şartları iyileştirilene kadar açlık grevi yapma kararı aldı.

Arşiv 06.04.2009, 18:29 06.04.2009, 18:31
Tutuklu 2 Filistinli tutuklu açlık grevine başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail hapishanesinde tutuklu 2 Filistinli dün hapishane şartlarını protesto için açlık grevine başladı.

Maan haber ajansının bildirdiğine göre, Uluslararası Dayanışma Vakfı adına çalışan Faris Ebu Hasan, Filistin eski başbakan yardımcısı Nasır Addin AshShaer ve Hamas liderlerinden Rafat Nasif'in açlık grevine başladıklarını duyurdu.

Avukata konuşan Dr. Ashshaer, Nasif ve kendisinin tutukluluklarının ilk gününden beri temel hayat şartlarının sağlanmadığı bir hapishane hücresinde tutulduklarını söyledi. Filistinli tutuklular diğer tutuklular gibi normal hapishane odalarına gönderilene kadar açlık grevine devam edeceklerini söylediler.

İsrail'de yeni seçilen hükümetin İsrail toplumunun ırkçı tavrının bir yansıması olduğunu söyleyen Nasif, artık barış sürecinin bir hayalden öte olmayacağını belirtti.

Ashshaer ve Nasif, 19 Martta İsrail tarafından Batı Şeria'da evlerinden alınarak tutuklanan üst düzey 10 Hamas lideri arasında bulunuyorlardı. Hamas'tan Filistinli yetkililerin, 2006'da Filistinliler tarafından esir alınan İsrail askeri Gilad Şalit'in serbest bırakılması için Filistinlilere baskı yapılmak üzere tutuklandığı belirtiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?