banner39

Tuvale Yansıyan Ebu Garib İşkenceleri

“Bu tablolar, dünyanın vicdanını Ebu Garib’te yaşananlar için yanıp tutuşturacak; tıpkı Pablo Picasso’nun İspanya iç savaşında yaşananları yansıtan tabloları gibi.”

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Tuvale Yansıyan Ebu Garib İşkenceleri

- İSLAM DÜNYASI

Kolombiyalı ressam Fernando Potiro, Ebu Garib hapishanesinde yaşanan korkunç vahşeti, işkencelerden iham alarak tuvale yansıtan ilk sanatçı oldu.

Potiro, 16 Haziran’da Roma’da sergilenecek eserlerinde, Ebu Garib zindanında tutsakların uğradığı insan hakları ihlallerini yaratıcı sanat ruhuyla canlandırıyor.

Alman Der Spiegel dergisi, “Her ne kadar dayak, işkence ve cinsel aşağılama resim yapmak için güzel bir konu olmasa da”  yorumunda bulunduktan sonra sanatçı Potiro’nun, bunları “çok önemli ve belirleyici konular” olarak gördüğünü aktarıyor. Potiro, ünlü tabloları yeniden resmetmekle tanınıyor ancak tablodaki kahramanları kendi tuvalinde daha bir hacimli ve iri cüsseli yansıtıyor.  

73 yaşındaki Potiro, ABD işgali altındaki Irak’ta bulunan Ebu Garib hapishanesinde yaşanan işkence skandalından çok etkilenmiş. Hemen ABD askerlerinin Iraklılara uyguladıkları işkence ve cinsel aşağılamaları tablolarına yansıtmaya başlamış.

Potiro  duygularını şöyle ifade ediyor: “Bu vahşi uygulamaları görünce şok yaşadım. Özellikle de Amerikalı askerlerin, ABD’de duygu ve şefkat timsalleri olarak sunulmalarından dehşete düştüm. 

Potiro, tablolarını “Ebu Garib” diye adlandırıp 50’ye kadar numaralandırmış. Tablolarda öne çıkan Iraklılar, sanatçının ayırt edici özelliğine paralel olarak dolgun ve iri cüsseli olarak tasvir edilmiş. Ancak bu kez resimdeki kahramanların gözleri bağlı ve çıplak; işkence altında insan tepecikleri… Dünya basının manşetlerinde çıkan resimlerin bolluğu neticesinde, her ne kadar biz bu korkunç manzaralara alıştıksa da; gerçekte yaşananların etkisi, resim teknikleri kullanılarak büyük ölçüde tuvale yansıtılmış.

Potiro tablolarıyla ilgili duygularını şöyle yansıtıyor: “Bu tablolar, dünyanın vicdanını Ebu Garib’te yaşananlar için yanıp tutuşturacak; tıpkı Pablo Picasso’nun İspanya iç savaşında yaşananları yansıtan tabloları gibi.” 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?