banner39

Tuzla'da bir tersane kapatıldı

Tuzla'da iş kazalarıyla ilgili olarak Selah Tersanesi'nin tümüyle kapatılmasına karar verildi.

Arşiv 21.05.2008, 16:11 21.05.2008, 18:32
Tuzla'da bir tersane kapatıldı


İstanbul Valisi Muammer Güler, Tuzla'da işçi ölümleriyle gündeme gelen Selah tersanesinin kapatılmasına karar verildiğini açıkladı.

Tuzla Tersanesi'ndeki iş kazalarla ilgili Selah Tersanesi'nin tümüyle kapatılmasına karar verildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü'nün kapatma kararı Tuzla Kaymakamlığı'na ulaştı.

Tuzla İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün ilgili karar yazısını, bu akşam saatlerinde tersane yetkililerine tebliğ etmesi bekleniyor.

Atatürk Havalimanı VIP salonunda bir açıklama yapan Vali Güler, işçi ölümleriyle ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin tespitlerini yaptığını söyledi.

Güler, iş güvenliği konusunda eksiklikleri bulunduğu tespit edilen Selah Makine ve Gemicilik Endüstri ve Ticaret A.Ş.'nin, bunları tamamlayıncaya kadar tümüyle kapatılmasına karar verildiğini aktardı.

Güler, tersanede tespit edilen eksiklikleri şöyle sıraladı:

- Parlayıcı ve patlayıcı maddelerin yerlerinin riskleri
- Yüksekten düşme riskleri
- Kullanılan malzemelerin düşme riskleri
- Elektrik aksamına kapılma riskleri

Güler, "Bu eksikliklerden dolayı tersanenin faaliyetleri tümüyle durdurulmuştur. Bu eksiklikler tamamlanır tamamlanmaz, müfettişler tersanede yeniden inceleme yapacaklar ve onların verdikleri rapor ve komisyonun verdiği rapor doğrultusunda faaliyete yeniden başlayıp, başlamayacağına karar verilecek" dedi.

Tersaneler bölgesini kimin denetleyeceğinin yasada belli olduğunu vurgulayan Vali Güler, diğer tersanelerle ilgili denetimlerin de devam ettiğini açıkladı.

Güler, "Bu denetimler sonucunda yine tümüyle durdurma olabileceği gibi, geçici durdurma kararları yada kısmi bölgelerin kapatılması gibi kararlar çıkabilir." şeklinde konuştu.

Basın mensuplarının "Komisyon kimlerden oluşuyor?" sorusu üzerine Vali Güler, "4857 sayılı İş Kanunu'nun 79'uncu maddesine göre oluşturulan bir komisyondur. Komisyonda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı müfettişlerin en kıdemlisi, çalışma bölge müdürü, işci ve işveren temsilcisi bulunmaktadır" dedi.

Kapatma, Tuzla Kaymakamlığı aracılığıyla gerçekleştirilecek. Tuzla tersanelerinde bugüne kadar 96 işçi hayatını kaybetti.

KAPATMA KARARI TEBLİĞ EDİLDİ

Üst üste iki ölümlü kazanın meydana geldiği Tuzla'daki Selah Tersanesi kapatıldı. Kapatılmaya yönelik tebligat Tuzla Kaymakamlığı'nca Selah Tersanesi'ne iletildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişliği Komisyonu'nun aldığı karar gereği Selah Tersanesi kapatıldı. Saat 18:00 sıralarında Tuzla Tersaneler Bölgesi'ndeki Selah Makine ve Gemicilik Endüstri A.Ş.'ye gelen Tuzla Kaymakamlığı yetkilileri kapatmaya yönelik tebligatı yöneticilere verdi. Polis eşliğinde gelen Kaymakamlık yetkilileri Selah Tersane'si yönetimine kararı bildirdi. Tersanenin mühürleneceği öğrenildi.

İstanbul Vali Yardımcısı Hürrem Aksoy imzasıyla Tuzla Kaymakamı Fahri Keser'e gönderilen tebgilatta şu ifadeler yer alıyor: "Çalışanlarnın ciddi ve önelenemez tehlikelere yol açacak başta parlama ve patlama tehlikesi olmak üzere malzeme düşmesi, yüksekten düşme ve elektrik akımına maruz kalmaya yönelik tehlikeler giderilinceye kadar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığ İş Müfiettişliği Komisyonunun 21.05.2008 tarihli kararı ile 4857 sayılı bakanlığın İş Kanunu'nun 79'uncu maddesi ve bu maddeye dayandırılarak çıkarılan 'İşyerlerinde işin durdurulmasına ve işyerlerine kapatılmasına' dair yönetmeliğin 14'üncü maddesi gereği kapatılmasına karar verilmiştir."

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?