Tüzmen, Araplarla yeni bir birlik istedi

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkçe ve Arapça konuşan ülkelerin ekonomik alanda güçlerini birleştirmeleri çağrısında bulundu.

Tüzmen, Araplarla yeni bir birlik istedi

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkçe ve Arapça konuşan ülkelerin güçlerini birleştirerek, tek bir ekonomik alan haline gelmeleri gerektiğini söyledi.

Bakan Tüzmen, Türk-Arap Ülkeleri İşadamları Derneği'nin (TURAB) 5. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Ankara Hilton Oteli'nde düzenlenen ''TURAB ile 29 Ülke Ankara'da El Ele'' toplantısına katıldı.

Türk Cumhuriyetleri ve Arap ülkelerinden 29 ülkenin büyükelçileri ve iş adamlarının katıldığı toplantıda konuşan Bakan Tüzmen, geçen yıl mortgage krizi ile başlayan daha sonra finansal kriz haline gelen, şimdi de tarım ve gıdada yaşanan krizin, aslında Türk ve Arap ülkeleri için bir fırsata çevrilebileceğini dünya ticaretinden daha fazla pay alınabileceğini söyledi.

'TEK EKONOMİK GÜÇ OLMALIYIZ'

Türkçe ve Arapça konuşan ülkelerin bir kısmının petrol ve doğalgaz zengini, bir kısmının da kalifiye eleman bakımından zengin olduğuna işaret eden Tüzmen, ''Türk ve Arap dünyası olarak güçlerimizi birleştirip, tek bir ekonomik alan haline gelmeliyiz'' dedi.

Toplantıda konuşan TURAB Genel Başkanı Doğan Narin de TURAB'ın ilgi alanına giren 29 ülkenin toplam nüfusunun 460 milyon kişi olduğunu ve bu sayının dünya nüfusunun yüzde 7'sine tekabül ettiğini söyledi.

Türkiye'nin etrafında kardeş, komşu ve dost 6 Türk devleti ve 22 Arap devleti bulunduğunu vurgulayan Narin, şöyle devam etti:

''Türk ve Arap ülkeleri arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğinin gelişmesi için, ülkelerin her seviyede ve tüm sektörlerin dünyadaki yetkilileri ile iş adamlarını bir araya getirecek, sorunları giderecek, fikir birliği sağlayacak çağdaş ve sürekli organizasyonların yapılması önemlidir. Türk ve Arap ülkelerinde sanayi, turizm ve sağlık sektörlerinde mevcut yatırım projeleri, uluslararası rekabet koşulları içinde, bu ülkeler arasında dayanışmanın göstergesi olarak desteklenmeli, işbirliği ve ortaklıklar kurulması için yasal zemin uygun hale getirilmelidir. Türk ve Arap ülkeleri bir birlerinin deneyimlerinden yararlanmalıdır.''

Toplantı sonrasında, Türk-Arap ilişkilerinin geliştirilmesine katkıda bulunanlara ve Bakan Tüzmen'e teşekkür plaketi verildi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2008, 21:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35