banner39

Tüzmen: ECOTA, 1 Ocak 2009'da yürürlükte

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ECOTA Anlaşması'nın 1 Ocak 2009 tarihinde yürürlüğe gireceğini söyledi.

Arşiv 25.05.2008, 10:53 25.05.2008, 18:36
Tüzmen: ECOTA, 1 Ocak 2009'da yürürlükte


Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Gümrük Birliğinden sonra Türkiye'nin bölgesel bazda imzaladığı ilk tercihli ticaret anlaşması olan ECOTA'nın 1 Ocak 2009 tarihinde yürürlüğe gireceğini bildirdi.

Tüzmen, anlaşma kapsamında, ticarete konu olan malların yüzde 80'inde gümrük vergilerinin kademeli olarak yüzde 15'e indirileceğini belirterek, tarafların, 2009 yılı başında yaklaşık 500 üründe, ilk dilim indirimlerini asgari yüzde 10 oranında yapacaklarını söyledi.

Bakan Tüzmen, AA muhabirine konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye, Afganistan, İran, Pakistan ve Tacikistan arasında imzalanan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret Anlaşması'nın (ECOTA) 2007 Mayıs'ında Türkiye'nin ve bu yılın Nisan ayında ise ise İran'ın onaylaması ile hukuken yürürlüğe girdiğini kaydetti.

Tüzmen'in verdiği bilgiye göre, anlaşma ile üzerinde mutabık kalınan hususlar şöyle:
-Taraflar, tarifelerini en fazla 8 yılda, en yüksek yüzde 15 seviyesine indirecekler.
-Taraf ülkeler arasında anlaşmanın yürürlüğe gireceği tarihe kadar, fiilen ticareti yapılan bütün ürünler pozitif listeyi oluşturacak. Ayrıca, indirim kapsamı dışında tutulacak ürünlerden oluşan negatif listeler hazırlanacak.
-Pozitif listede yer alan ürünler, aşamalı olarak 8 yıl içinde, her yıl eşit dilimler halinde ve tüm tarife satırlarında ürünlerin yüzde 80'ini kapsayacak biçimde genişletilecek.
-İndirime gidilecek her tarife için, yıllık indirim oranı uygulanan tarifenin yüzde 10'undan daha düşük olmayacak.

Bu arada anlaşma ile 8 yıl boyunca sürecek indirimler sonucunda, taraf ülkelerin tarifeleri önemli oranlarda azalacak ve özellikle İran ve Pakistan gibi hızla gelişen pazarlarda ihracatçılara ilave pazara giriş imkânları sağlanacak.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?