banner39

UAEK: İran, Rusya'da uranyum üretebilir

Baradei: İran'ın uranyum üretimini Rusya topraklarında ortak bir tesiste yapmasını destekliyoruz.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
UAEK: İran, Rusya'da uranyum üretebilir

Tokyo'da temaslarda bulunan Baradei'nin ajansın konuyla ilgili sorusuna, “Rusya'nın zenginleştirilmiş uranyum üretiminin topraklarında kurulacak ortak bir tesiste yapılması önerisi İran'ın nükleer sorununun çözüm kapısını açabilir” karşılığını verdiğini duyurdu.

Moskova'nın, İran'daki santraller için gereli zenginleştirilmiş uranyum üretiminin Rusya'da yapılması önerisini desteklediğini kaydeden Baradei, ”Bildiğim kadarıyla Rus önerisi hala geçerli” dedi.

Tahran'ın da Rusya'nın önerisini kesin bir şekilde reddetmediğini ifade eden Baradei, “Eğer İran'ın endüstriyel uranyum zenginleştirme çalışmalarını geçici olarak durduracak ve bu konuda kapsamlı bir denetim yapma iznini alacak nihai bir karar çıkarabilirsek, bunun İran'ın nükleer sorunuyla ilgili çözüm kapısını aralayabileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Denetimlerde UAEK'nın ek protokolünün uygulanıp uygulanmayacağını da gözlemleneceğini, şeffaflık ve açıklık için gerekli önlemlerin de alınacağını kaydeden Baradei, UAEK'nın, Rusya'nın İran'ın Buşehr kentinde inşa ettiği nükleer santrale yönelik aleyhte bir iddiasının olmadığını söyledi.

Baradei, Buşehr'deki nükleer santralin yıllarca UAEK'nın denetimi altında olduğunu ve gelecek yıl faaliyete geçmesinin planlandığını da sözlerine ekledi.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?