banner39

UAEK: İran'ın nükleer programını teyit edemedik

UAEK Başkanı Muhammed El Baradei, "İran'ın nükleer programının barışçıl amaçlı olup olmadığının teyit edilemediğini" açıkladı.

Arşiv 27.05.2008, 00:22 27.05.2008, 00:22
UAEK: İran'ın nükleer programını teyit edemedik

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed El Baradei, "İran'ın nükleer programının barışçıl amaçlı olup olmadığının teyit edilemediğini" açıkladı.

UAEK müfettişlerinin, İran'ın nükleer enerji tesislerinde yaptıkları denetimler sırasında elde edilen verilere dayanılarak hazırlanan raporda, İran'ın BM Güvenlik Konseyi kararlarının gereklerini yerine getirmediğine ve "İran'ın tüm uyarılara rağmen uranyum zenginleştirme faaliyetlerini ve ağır su reaktörü inşaatını sürdürdüğüne" işaret edildi.

Raporda, İran yönetimiyle Nisan ve Mayıs aylarında Tahran'da yapılan toplantılarda, "Batılı bazı ülkelerin, İran'ın nükleer programının askeri boyutlu olduğuna yönelik, UAEK'a ilettikleri istihbarat bilgilerinin de İran yönetimine sunulduğu" kaydedildi.

UAEK Başkanı raporunda, İran yönetiminin tüm bu iddiaları temelsiz ve herhangi bir kanıta dayanmadığı gerekçesiyle reddettiğini de belirtti.

El Baradei, raporunda, "İran'ın nükleer programının askeri boyutlu olduğuna yönelik Tahran yönetimine sordukları yazılı sorulardan da henüz tatmin edici bir cevap alamadıklarını" da ifade etti.

UAEK başkanı Muhammed Elbaradei tarafından hazırlanan İran'ın nükleer programına ilişkin rapor bugün Viyana'da, kurumun yönetim kurulu üyesi 35 ülkenin heyet başkanlarına sunuldu.

Raporun bir kopyasının BM Güvenlik Konseyine gönderildiği de bildirildi.

UAEK yetkilileri, söz konusu raporun 2 Haziran'da kurumun Viyana'daki merkezinde yapılacak olan yönetim kurulu olağan toplantısında ele alınacağını bildirdi.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?